Ģimeņu dienas pilotu akadēmijā

Uzņēmums “airBaltic” ģimeņu dienas rīko pāris reizes gadā. To laikā topošie lidmašīnu piloti saviem vecākiem var atrādīt, kādas prasmes un zināšanas studiju laikā ir guvuši. To, ka šāda iespēja tiek dota, novērtē arī “airBaltic” pilotu akadēmijas students Reinis Uldis Kalniņš. Viņš stāsta: “Ir bijis atbalsts kopš pirmās dienas, kad pateicu, ka vēlos būt pilots. Ģimenes diena ir fantastiska iespēja, par kuru nemaz nezināju. Bija skaidrs, ka šis jāizmanto. Tomēr ir interesanti, gan jautri, gan īpaši no ģimenes un manas puses redzēt, kā tas izskatās. Ko mans bērns katru dienu dara akadēmijā.” 

“airBaltic” treniņcentra izpilddirektors Kristaps Lapsa skaidro, ka šādas ģimeņu dienas ir samērā jauns pasākums, taču ļoti nepieciešams. Tā laikā ģimenes var klātienē iepazīties ar bērna mācību procesu, kā arī novērtēt jaunieša varēšanu vadot lidaparātu. “Šādu tradīciju mēs sākām praktizēt divus gadus atpakaļ. Sapratām, ka tas būtu nepieciešams. Pirmkārt, vecāki atssūta savus bērnus mācīties, lai apgūtu profesiju. Divus gadus viņi nezina, ko tad bērni īsti dara. Vecākiem ir iespēja atbraukt, paskatīties, kā notiek mācību process, kā izskatās lidmašīnas.”

“airBaltic” pilotu akadēmijas students stāsta, kā ir nonācis līdz vēlmei mācīties par lidmašīnas pilotu. Viņš arī novērtē to, ka uzņēmums palīdz jauniešiem īstenot sapni un daļu no studiju maksas finansē. “Interese par aviāciju ir bijusi visu dzīvi. Sapnis kļūt par pilotu ir piecus gadus. Labi atceros, ka 2018.g ada vasarā sev pateicu – pabeigšu skolu, būšu pilots. Beigās sapratu, ka šeit ir daudziem zināmā aizdevumu programma. “airBaltic” finansē lielu daļu no mācību summas. Izvērtējot apstākļus, sapratu, ka jāizmanto iespēja. Pēc 12. klases sūtīju pieteikumu un nokļuvu šeit.”

Jaunais pilots Reinis Uldis Kalniņš arī atceras stresaino laiku, kad bija pieteicies studijām un gadīja atbildi par – tiks vai netiks uzņemts studiju programmā. “Joprojām atceros, kā katru dienu uzņemšanas procesā pēc izpildīta uzdevuma gaidīju zvanu un atbildi. Kad sagaidi pozitīvu atbildi, tad esi eiforijā. Kad esi iekšā, tad darbs sākas.”

Kā tad var raksturot pilotu akadēmijas mācības? Šeit jāņem vērā tas, ka cilvēki ir dažādi – kas vienam sagādā grūtības, citam par to raižu un problēmu nav. Respektīvi, var gadīties situācijas, kad teorija grūtības nesagādā, bet kad sākās praktiskie uzdevumi, tie var sagādāt grūtības. Kā arī otrādāk. Kalniņš: “Ir noteiktās īpašības, kurām ir jābūt gan mentāli, gan intelektuāli. Piemēram, ja skatāmies uz teoriju, tur iet kā nu kuram. Ir studenti, kam neiet tik viegli, kam vajag atkārtot tēmu, lai gatavotos eksāmeniem. Ir tādi, kam teorija aiziet ļoti viegli. Manā gadījumā tā bija. Skolā bija labi ar atzīmēm. Teoriju un visus eksāmenus nokārtoju. Tur problēmu nebija. ”

Lai arī pats jau ir veicis vairākus lidojumus, pilotu akadēmijas students stāsta, lai veiksmīgi pabeigtu studijas, nepieciešams nolidot 160 līdz 180 stundas. Atšķiras arī lidojumu veidi. Sākot no īsākiem lidojumiem līdz garākiem navigācijas lidojumiem. 

Savukārt “airBaltic” treniņcentra izpilddirektors skaidro, ka svarīgi ir arī, lai būtu cilvēki, kas lidmašīnu tehniski uzturētu kārtībā. Arī lidmašīnu tehniķiem savu arodu ir iespēja apgūt Liepājā. Lapsa uzskata, ka tehniķiem mācības savā ziņā ir grūtākas nekā pilotiem. Jo jāpārliecinās ir par to, vai lidmašīnai pilnīgi viss ir tehniskā kārtībā. Lapsa: “Gaisa kuģa tehniķus sagatavojam kopā ar Liepājas Valsts tehnikumu. Viņi iestājas mācībās Liepājas Valsts tehnikumā. Kopā ar mūsu instruktoriem apgūst teorētiskās zināšanas, kādas ir nepieciešamas. Kā arī pēc tam dodās pie mums praksē gan uz Liepājas, gan Rīgas lidostu. Liepājā viņiem izrādām un parādām, ko nozīmē vispārējās nozīmes aviācija. Rīgā viņi gūst ieskatu un praktiskos darbus komercaviācijā, kas ir “airBaltic” lidmašīnas. Pēc beigšanas liela daļa turpina profesionālās gaitas un turpina pilnveidot kvalifikāciju.”

Kristaps Lapsa vēl piebilst, ka uzņēmuma mērķis ir nodrošināt, lai jauniešiem, kuriem ir interese un vēlme strādāt aviācijas nozarē, zināšanas ir iespējams apgūt tepat Latvijā un nav nepieciešams doties studēt uz ārvalstīm.