Glābējsilītēs izglābti 57 bērni. Aicina ziedot atjaunojumiem

Projektam "Glābējsilīte - vieta bērna dzīvībai” šogad aprit 15 gadi. Pirmo glābējsilīti izveidoja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā, bet pēc tam tās tika izveidotas arī Liepājā, Daugavpilī, Ventspilī, Rēzeknē, Madonā, Valmierā un Jelgavā. Līdz ar glābējsilīšu izveidi slimnīcās, izvietotas arī norādes uz tām. Taču lielākoties tās jau ir novecojušas un izbalējušas vai nodilušas, tāpēc sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu tiek vākti ziedojumi šo norāžu atjaunošanai. Glābējsilīte jeb “babybox” Vidzemes slimnīcas teritorijā Valmierā ir viena no astoņām Latvijā. Arī šeit plānots atjaunot norādes uz vietu, kur bezizejas gadījumā vecāks var atstāt jaundzimušo.

Agnija Upīte, Vidzemes slimnīcas Sabiedrisko attiecību speciāliste:

“ Glābējsilīte šeit atrodas 11 gadus. Jāsaka tā, ka paldies liktenim šo gadu laikā mums bijuši divi bērniņi, kas ir ievietoti glābējsilītē. Kaut kā interesanti ir gadījies tā, ka abi bērniņi ir ielikti vienā 2015. gadā. Dažas dienas vecs puisītis un pēc pāris mēnešiem tika ievietota arī meitenīte, kas arī bija tikai dažas dienas veca. “

Vidzemes slimnīcas teritorijā ir tikai viena norāde uz glābējsilītes atrašanās vietu. Tā atrodas pārredzamā vietā, ceļā uz galveno ieeju. Bet glābējsilīte atrodas turpat aiz stūra. Savukārt citās slimnīcu teritorijās nepieciešams ne vien atjaunot jau esošās zīmes, bet uzstādīt arī jaunas.

Laura Zvirbule, projekta "Glābējsilīte - vieta bērna dzīvībai" vadītāja :

” Diemžēl es pati Daugavpils slimnīcā pārliecinājos, ka, ja tu nezini, ka šajā vietā ir silīte, tad īsti nevari to atrast. Un ieejot slimnīcas teritorijā vispār nav skaidrs, ka šāda vieta tur atrodas.”

Līdz šim par viena no projekta atbalstītāju, uzņēmuma “Gedeon Richter” ziedojumiem norādes zīmes ir nomainītas Rīgā. Savukārt par sabiedrības saziedotajiem līdzekļiem – Rēzeknē. Tur norāžu atjaunošanai bija nepieciešami 600 eiro, bet tika saziedoti 829, kas ļāva uzsākt darbu arī Daugavpilī. Projekta īstenotāji aicina ziedotājus palīdzēt, lai norādes varētu atjaunot arī citās vietās.

Laura Zvirbule: “Nākamā rindas kārtībā ir Daugavpils, kurai sekos Madona un tad jau tālāk Valmiera, Liepāja, Ventspils. Tā, lai visas glābējsilītes tiktu pie jaunām norādes zīmēm, kuras skaidri un nepārprotami parādīs, ka konkrētā slimnīcas teritorijā atrodas vieta bērnu dzīvībai, tātad glābējsilīte.”

Šogad notikušie traģiskie gadījumi Dienvidkurzemes novadā un Ventspilī, kur atkritumos tika atrasti jaundzimušo līķi, gan likuši aizdomāties par to, vai iedzīvotāji zina par glābējsilīšu klātesamību viņu reģionā. Rudenī plānota arī informatīva kampaņa. Laura Zvirbule stāsta, tās mērķis nav veicināt vecāku neatbildību par pēcnācējiem, bet informēt par palīdzības iespējām krīzes gadījumos.

 “ Lai cilvēki ir zinoši, kur griezties krīzes gadījumos, lai viņi nebaidītos lūgt palīdzību, jo ir kas to palīdzību sniedz. Protams, ir grūti prasīt, bet ja tu neprasīsi, tad neviens nevarēs uzminēt, ka tev ir nepieciešama palīdzība. Tieši tamdēļ arī pie katras glābējsilītes ir šie tālruņa numuri, kur var visu diennakti zvanīt, ne tikai palīdzēs psiholoģiski, bet arī praktiski, un saņemt šo palīdzību, jo glābējsilīte ir tāds pēdējais zobrats visā tajā mehānismā. “

Norāžu atjaunošanai un jaunu zīmju izvietošanai visās glābējsilītēs nepieciešami aptuveni 6000 eiro. Līdz šim pavisam ir izglābtas 57 zīdaiņu - 25 zēnu un 32 meiteņu - dzīvības. Pēdējais gadījums, kad glābējsilītē ievietots zīdainis, bija pērn.