Gleznotājas Agneses Veinbergas Ēdene

Agnese Veinberga ir spilgta jaunās paaudzes gleznotāja, kuras darbi iedvesmojuši ne tikai Latvijas un Igaunijas, bet daudzu valstu cilvēkus. Agnese ir igauniete, bet nu jau vairākus gadus dzīvo Latvijā un ieguvusi arī Latvijas pilsonību. Māksliniece pati saka – gleznoju gandrīz ik dienu. Jaunākā viņas izstāde “Eden” atklāta Kuldīgas Mākslas namā. Tā ir kā šodienas skaudrā laika un patiesās identitātes meklējumu saruna. 

Patvērums. Tā māksliniece Agnese Veinberga vienā vārdā saka par savu jauno izstādi “Eden”, kas atklāta Kuldīgas Mākslas namā. Ēdenes dārzs kā patvērums labām dvēselēm, kas ilgojas pēc brīvības un demokrātiskas valsts. Te redzams pēdējos divos gados radītais .Agnese neslēpj – sākotnējo ieceri mainījuši pasaules notikumi, īpaši karš Ukrainā, ienesot jaunus simbolus, motīvus, abstrakciju un skumjas, atklājot arī savas dzīves filozofiju un patiesās identitātes meklējumus. Gaisma, vārds, pieskāriens, nejauša satikšanās – tas viss veido izstādes kopsajūtu. “Galvenais ir paņemt otu un ieiet tajā gleznā. Visa pārējā pasaule aizmirsās. To sajūtu nevar salīdzināt ne ar neko. Tā ir vislabākā sajūta. Arī tad, ja ir ne tik labas emocijas, gleznošana ir vienmēr kā jūra, kur var ienirt,” saka gleznotāja Agnese Veinberga.  

Agnese Veinberga ir igauniete ar Latvijas saknēm. Tartu Universitātē viņa ieguvusi maģistra grādu mākslā, studentu apmaiņas programmā mācījusies Porto Universitātē, arī Latvijas Mākslas akadēmijā pie Alekseja Naumova. Agneses darbi atrodas kolekcijās daudzās valstīs. No 2015. gada māksliniece par savām mājām sauc Kuldīgu, pirms trim gadiem ieguvusi arī Latvijas pilsonību. Par gleznas radīšanu Agnese saka – tas man vienmēr ir liels pārsteigums. Tieši zinātkāre ir tas, kas mani velk gleznot, jo gribu zināt, kas pašai sanāk. Sākumā es gleznoju Pāvilostas skatu ar jūru, bet tad es, kaut negāja uz priekšu, audekls bija uz pusi lielāks, un es aizvedu viņu galdniekam, viņš to gleznu pārgieza uz pusēm, es viņu pagriezu vertikāli šo gleznu un sāku gleznot savu pašportretu pie savas mīļākās ēkas kuldīgā. Tas ir ceļā uz kaut ko.  

Mākslai nav jāpatīk, tai jāsniedz emocijas – pārliecināta Agnese. Viņas radītajā Ēdenes dārzā iespējams ielūkoties būs līdz 5.jūnijam. “Tas ir dārzs, kur patverties no briesmām un ārpasaules. Te var ieslēpties jebkurš. Visi grib būt Ēdenes dārzā.”