Golubeva: ārkārtējā situācija pierobežas novados būtu jāpagarina

Uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju joprojām ik dienu tiek novērsti vairāku desmitu cilvēku mēģinājumi nelikumīgi iekļūt Latvijas teritorijā, tāpēc ārkārtējā situācija pierobežas novados būtu jāpagarina arī pēc 10. februāra. Šādu pārliecību pauda iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) svētdien intervijā ReTV raidījumam “Re:Skats”. “Manuprāt, kamēr saglabājas spiediens kaut minimāls uz robežas, kamēr nāk cilvēku grupas, diemžēl mēs nevaram atcelt šo ārkārtējo situāciju,” norādīja M. Golubeva.

“Nevar teikt, ka tur ir sakrājies liels cilvēku daudzums vai ka mums jāgaida Polijas tipa lieli mēģinājumi šķērsot [robežu] masveidīgi. Bet tāda mērena spriedze saglabājas,” atzina ministre, uzsverot, ka Latvijas dienestiem aizvien vairāk jāpierod strādāt šādā “mērenas spriedzes režīmā”. Esot izstrādāti algoritmi un plāni, kā jārīkojas, ja pieaug cilvēku skaits, kādai jābūt koordinācijai starp robežsardzi, policiju un vajadzības gadījumā arī bruņotajiem spēkiem. “Līdz ar to mums nav pamata īpaši satraukties, bet gatavībai joprojām jābūt,” intervijā “Re:Skatam” skaidroja M. Golubeva. Neesot arī šaubu, ja cilvēku plūsmas veicināšanā joprojām ir liela Baltkrievijas varas iestāžu iesaiste, taču pastāvīgas migrantu apmetnes uz Latvijas robežas jau kādu laiku neesot manītas.

Iekšlietu ministre M. Golubeva intervijā ReTV raidījumam “Re:Skats” arī atzina, ka Latvijai jābūt gatavai arī lielākam bēgļu pieplūdumam. “Pašlaik tādas pazīmes nav, bet mums jābūt gataviem visādām krīzēm. Mums blakus ir, piemēram, Baltkrievija, kur pašlaik režīms pastiprina savu kontroli, arī represijas. Mēs nevaram zināt, vai kādā brīdī cilvēki no Baltkrievijas nemēģinās pieprasīt patvērumu Latvijā,” skaidroja ministre. Tieši tādēļ tiek veidots vēl viens patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs – Alūksnes novada Liepnā. Kā norādīja M. Golubeva, Latvija vairs nedrīkst pieļaut tādu situāciju, kāda bija izveidojusies pagājušajā vasarā “Muceniekos”, kad “pēkšņi divu dienu laikā viss bija aizpildīts, cilvēki ar Covid-19 tika izvietoti, sākās arī papildus inficēšanās gadījumi.”

Ministre arī informēja, ka tie cilvēki, kas ir ielaisti Latvijas teritorijā un ir parakstījušies, ka viņi piekrīt brīvprātīgi atgriezties Irākā, ar Starptautiskās migrācijas organizācijas palīdzību no Latvijas regulāri tiekot nogādāti uz Irāku. Līdz Ziemassvētkiem šādā veidā repatriēti aptuveni 50 cilvēku, viņu repatriācija tiekot apmaksāta no Eiropas fondiem. 


Foto: Migranti uz Latvijas-Baltkrievijas robežas/ Armīns Janiks/ Aizsardzības ministrija