Golubeva: Latvijā varētu ierasties vairāk nekā 10 000 bēgļu no Ukrainas

Ņemot vērā arvien pieaugošās bažas par situāciju Latgalē, īpaši Daugavpilī, runājot par iedzīvotāju daļas naidīgo nostāju pret Ukrainu un prokremlisko atbalstu, iekšlietu ministre Marija Golubeva šodien devās uz Daugavpili. Ministre arī atzinusi - Latvijā varētu ierasties vairāk nekā 10 tūkstoši bēgļu no Ukrainas.

Ministres mērķis šai vizītei esot noskaidrot tieši Daugavpils jauniešu domas par šī brīža esošo situāciju, kad Krievija ir iebrukusi Ukrainā, cik zinoši ir jaunieši, vai viņi jūtas droši.

Vizītes laikā ministre tikās arī ar ukraiņu bēgļiem un apmeklēja Daugavpils Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. “Ir plānots izveidot IT sistēmu, kas ļauj saskaitīt visus Ukrainas cilvēkus, kuri pašlaik uzturas vai plāno uzturēties Latvijā. Šī sistēma būs gatava 28. martā, bet līdz 4. aprīlim tiks savadīti visi tie, kuri pirms tam ir atbraukuši,” saka Marija Golubeva, iekšlietu ministre (A/P).

Pēdējā laikā arvien biežāk izskan raizes par to, ka Daugavpilī ir daudz tādu iedzīvotāju, kuri noskaņoti prokremliski un kuri neatbalsta Ukrainu. Ministre uz jautājumu, vai Latvijai ir kāds rīcības plāns, ja agresija pret Ukrainas bēgļiem palielināsies, atbildēja - šobrīd Latvijā situācija ir mierīga, ir novēroti vien atsevišķi gadījumi. “Pašlaik redzam publiskajā telpā nedaudz aplifikāciju. Cilvēki ļoti, ļoti palielina to agresijas gadījumu redzamību par to, ka nemitīgi tos apspriež. Realitātē, saņemot gan policijas, gan citu dienestu atskaites, neredzu, ka agresijas gadījumu ir ļoti daudz. Tie ir, bet tie nav ļoti daudz. Domāju, ka ir ļoti būtiski saprast, ka Latvijā situācija ir stabila,” stāsta Marija Golubeva.

Tiesa, sastaptā ukrainiete Ludmila Ļevčenko, kura bēgusi no kara šausmām un šobrīd dzīvo Daugavpilī, saka, ka viņa ir saskārusies ar nepatīkamām situācijām. “Mēs nevarējām viņai palīdzēt, jo uz blakus esošajām mājām nebija norāžu. Atvainojāmies, pateicām, ka esam no Ukrainas. Sieviete ļoti emocionāli reaģēja, pasmaidīja un jautāja, vai tiešām esam no Ukrainas, atbildējām apstiprinoši. Sieviete jautāja, lai pastāstām, kas tur notiek. Mēs viņai sakām, ka iet smagi un ka bombardē. Ziniet, mēs katru rītu pieceļamies un skatāmies ziņas, pārbaudām ziņas, kas notiek, kas ir atgūts, vai zaudēts. Šī sieviete, dzirdot vārdu “bombardē”, jautāja, kas vairāk - bombardē krievi vai banderavieši?”

Ministre arī atzīst - Latvijā, visticamāk, ieradīsies vairāk nekā līdz šim prognozētie 10 000 bēgļi no Ukrainas, turklāt patlaban norit diskusijas par pabalstu segšanu brīvprātīgajiem iedzīvotājiem par bēgļu izmitināšanu.


#SIF_NVZ2022

Foto: kustibapar.lv/