Grāmata “Indriķis Zeberiņš. Kuldīga. Kurzeme”

Kuldīgas novada muzejs glabā ap 400 Indriķa Zeberiņa, izcilā novadnieka, darbu. Klāsts kļuvis par grāmatas “Indriķis Zeberiņš. Kuldīga. Kurzeme” pamatu. Darbs pie grāmatas izveides sākās pirms diviem gadiem, kad tur ieradās tās veidotājas, lai iepazītu muzejā esošo mākslinieka mantojumu un to digitalizētu.

Kuldīgas novada muzeja galvenā krājuma glabātāja Elita Pūrīte stāsta, ka 2019. gads esot bijis aktīvākais periods, kad aizsākās grāmatas tapšana – iedodot pamatdatus, kā arī tos skenējot.

Katrs grāmatā iekļautais darbs ir ar savu stāstu. Vāka noformējumam izvēlētā Indriķa Zeberiņa veidotā afiša 80 gadu jubilejas izstādei daudz pasaka par pašu autoru – viņam patīk gleznot dabā, ir cieši saistīts ar lauku ļaudīm un vienmēr bijis atvērts cilvēku izglītošanai par mākslu.

Ingrīda Burāne, mākslas vēsturniece, grāmatas veidotāja, pauž: “Par Zeberiņu, pirmkārt, neviens izdevums atsevišķs nav, visi pēdējie katalogi, kas arī jau ir faktiski no grāmatniecības viedokļa unikāli, jo ir izdoti pagājušā gadsimta 60. gados. Ja jūs šodien paņemtu visas enciklopēdijas, visās Zeberiņš ir minēts, bet diemžēl viņa darbi nekur nav redzami, tad šī grāmata ir pirmais solis.” 

Kuldīgas novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Dace Reinkopa stāsta, ka grāmatas nonākšot ne tikai viņu, bet arī kaimiņu novada bibliotēkās. “To vēlamies uzdāvināt visām Kurzemes mākslas skolām, jo tik daudzpusīgs mākslinieks, kāds bija Zeberiņš, bija ļoti rets.”

Šī ir otrā grāmata, kas ir iznākusi sērijā ”Kuldīga. Kurzeme”. Veidot šādu grāmatu sēriju rosināja Latvijas simtgades rīkotāju aicinājums novados meklēt izcilas kultūras personības, kuru ieguldījums bijis nozīmīgs Latvijas attīstībā.