Grāmatvežus “gāž riņķī” cilvēki par nodokļu pārmaiņām 1.jūlijā

Izmaiņas nodokļu sistēmā stāsies spēkā pēc 16 dienām. Neziņa, neizpratne, haoss. Tā situāciju šodien raksturo grāmatveži, kuriem tagad klienti prasa - ko darīt tālāk, kā rīkoties ar sociālā nodokļa nomaksu un nodokļa režīmiem. Reforma esot radīta tik nesaprotami, ka atbildes nav pat grāmatvežiem ar ilgu darba stāžu. “Ļoti daudzi izvairīsies iet pie grāmatvežiem, jo būs jāsamazina savi izdevumi, viņi atkal izies melnajā zonā,” atzīst grāmatvede Linda Zālīte.

Mazie uzņēmēji arī būšot izvēles priekšā - paturēt vai atlaist daļu darbinieku. Iemesls šādam solim ir tas, ka uzņēmējam par pusslodzes darbinieku būs jāmaksā visa nodokļu summa.

Šuvēja Anna arodā strādā jau 13 gadus; viņa nekad nav sapratusi, kā rīkoties ar dokumentiem - vienīgais darba rīks ir adata un diegs. “Īsti skaidrības man par to jauninājumu nav. Tik, cik kaut kas būs, kaut kas jāmaksā, jāpiemaksā par tiem nodokļiem. Tad, kad vērsos pie grāmatvedes, viņa ir noslogota ar darbiem, viņa man īsti neko paskaidrot nespēja vēl pagaidām.”

Visticamāk, šai šuvējai un arī citiem saimnieciskās darbības veicējiem būs jāceļ savu produktu un pakalpojumu cenas. “Šim šuvējam būs ļoti neizdevīgi maksāt nodokļus, pircēji piedomās, vai vēlēsies viņu produktu pirkt,” saka Linda Zālīte.

Trauksmi ceļ arī skaistumkopšanas nozare. “Tiek pieņemti šādi lēmumi, nerēķinoties ar loģiskām sekām, kādas tās, visticamāk, būs, tiek meklēti veidi, kā uzņēmumus, firmas reģistrēt ārpus Latvijas - Igaunija, Lietuva. Kaut kur, jebkur citur, un ir jautājums, vai, pieņemot šādu nodokļu reformu, valsts sasniegs plānoto mērķi?” saka Sabīne Ulberte, Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas vadītāja.

Līdzīgu viedokli pauž arī preses izdevēji, kuri pārsvarā nodarbina žurnālistus, maketētājus un citus šobrīd uz autoratlīdzībām strādājošos. “1.jūlija sāksies diez gan skarba realitāte cilvēkiem, kuri radošo profesiju pārstāvji, jo viņiem būs jākļūst par grāmatvežiem. Viņi to nekad nav darījuši. Un viena liela daļa, es saprotu, ka arī neapzinās, ka no 1.jūlija pašiem būs jāaprēķina, cik viņiem būs jāsamaksā valstī nodokļi,” saka Latvijas Preses izdevēju asociācijas pārstāvis Guntars Līcis.

Dažādu nozaru iebildumus valdība tomēr negrasās ņemt vērā. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš norāda - šīs nodokļu izmaiņas panākšot, ka visi Latvijā strādājošie ir sociāli apdrošināti. Pandēmijas laiks esot parādījis, ka daudziem cilvēkiem, paliekot bez darba, nav drošības spilvena, bet šīs izmaiņas garantēs vismaz minimumu. 


Foto: FreePik