Grivnu apmaiņa pret eiro Latvijā apgrūtināta

Bēgļiem no Ukrainas, kas raduši patvērumu dažādos Latvijas reģionos, ir teju neiespējami veikt grivnu apmaiņu pret eiro. Latvijā šādu pakalpojumu sniedz vien četri privātuzņēmumi, savukārt valsts šo jomu neregulē. Arī šajos uzņēmumos pastāv bažas, kā iepirktās Ukrainas grivnas varēs realizēt tālāk.

Samainīt Ukrainas grivnas pret eiro Latvijā ir liels izaicinājums – ar šādu problēmu saskāries ne viens vien bēglis no Ukrainas. Starp viņiem arī Aleksandra un Natālija, kuras satiekam Rēzeknes novada bijušajā Adamovas internātpamatskolā, kur viņas šobrīd radušas patvērumu. “Atbraucām ar grivnām, savas valsts valūtu, nebijām gatavi, ka šeit nebūs, kur to apmainīt. Maksājumu kartes strādā, bet tiek noņemti diezgan lieli procenti. Mēs maksājam papildu komisijas maksu 2,5% no pirkuma summas.”

Pēc Latvijas Bankā pieejamās informācijas, veikt Ukrainas grivnu apmaiņu pret eiro Latvijā iespējams vien četros privātuzņēmumos, savukārt bankas šādus pakalpojumus nesniedz. Visi šie uzņēmumi atrodas Rīgā. Tajos pastāv ierobežojumi, piemēram, vienā no tiem Ukrainas bēglis nedēļas laikā var apmainīt līdz 600 eiro.

Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns: “Tas tiek darīts tāpēc, lai Latvija nekļūtu par kaut kādu centru, kur no visas Eiropas ved grivnas un maina kara apstākļos. Tā kā Ukrainā notiek karadarbība, valūtas maiņas uzņēmumiem īsti nav skaidrības, pārliecības par šo grivnas kursu, nav arī pieprasījuma.”

SIA “Tavex” valdes priekšsēdētājs Andris Arhipenko: “Par nelaimi, tas valūtas kurss ir ļoti neizdevīgs šobrīd, to ir jāatzīst. Bet ir jāsaprot, ka privātie uzņēmumi uzņemas ļoti lielu risku. Šobrīd ir pozitīvi signāli, ka tiešām vēlme risināt šo problēmu, veidot drošus kanālus, lai tās grivnas centralizēti varētu transportēt uz Ukrainu un apmainīt.”

Grivnu apmaiņa pret citu valūtu ir apgrūtināta ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. Tomēr atsevišķas valstis risinājumu ir radušas. “Polija ir vienojusies ar Ukrainas Centrālo banku, ka poļi maina grivnas pret eiro, Ukrainas Centrālā banka pēc tam tās pieņem un apmaina pret zlotiem. Arī mēs neliekam visas cerības tikai uz Eiropu. Baltiešiem koordinējoties, mēģinām runāt ar ukraiņiem, vai ukraiņiem būtu iespēja garantēt šo grivnu pieņemšanu pēc tam. Un tad līdz ar to varētu meklēt kaut kādus lokālus risinājumus,” saka Jānis Silakalns.

Pagājušajā nedēļā Eiropas Komisija pieņēma arī priekšlikumu, ka visā Eiropas Savienības teritorijā jāveicina vienotu pieeju Ukrainas grivnu konvertēšanai. Tā paredz, ka viena persona bez maksas var konvertēt ne vairāk kā 10 000 grivnu uzņēmējas dalībvalsts valūtā par valūtas maiņas kursu, ko publicējusi Ukrainas Valsts banka.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik