Gulbenes novadā notiek pūļa testēšana

Gulbenes novadā sākusies pūļa testēšana. Iedzīvotāji brīvprātīgi un bez maksas siekalu testu paraugus var saņemt Gulbenes sporta centrā.

Testēšanās vietā rūpīgi pārdomāta dezinfekcija, kā arī cilvēku plūsma, lai siekalu testu izsniegšana un nodošana neradītu cilvēku drūzmēšanos. Telpā vienlaikus drīkst ienākt tikai viena persona. Katru cilvēku sagaida speciālists tērpies pilnā aizsargtērpā, kurš aicina paņemt siekalu testus visiem ģimenes locekļiem.

Gulbenes novada sabiedrības veselības speciāliste Ilze Biseniece paskaidro, kā siekalu testu mājas apstākļos pareizi sagatavot un kā aizpildīt informācijas anketu par sevi. Viņa uzsver, ka nākamajā dienā sagatavotais tests jāatnes atpakaļ.

Gulbenes sporta centrā šodien bija vērojama cilvēku nemitīga interese par siekalu testiem. Dažs paņem tikai vienu testu, tikmēr cits septiņus, astoņus. Tikmēr Gulbenes novada pagastos testu izsniegšana galvenokārt tiek organizēta kultūras vai tautas namos.

Brīdī, kad Rankas kultūras namā ieradās ReTV komanda, tur vēl valdīja rosība, lai telpas sagatavotu drošai testu izsniegšanai.

Rankas pagastā tika nogādāti 200 siekalu testi. To iesniegšanu iedzīvotājiem organizēs kultūras nama vadītāja. Strādājot ar cilvēkiem, viņa būs tērpusies pilnā aizsargtērpā. Lāsma Lancmane uzskata - tā tomēr ir liela atbildība.

Gulbenes novada pašvaldībā ReTV Ziņām skaidro, ka, veicot pūļa testēšanu, mērķis ir noskaidrot patieso sabiedrības veselības stāvokli, lai var pieņemt kādus tālejošākus lēmumus. Ja tiks izlietoti jau atvestie 2000 testi, pašvaldībai apsolīts vēl neierobežots to daudzums.

Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis saka: “Es ceru, ka SPKC dalīsies ar informāciju ar Valsts policiju, pašvaldības policiju, lai var kontrolēt. Katru dienu nosauc saslimušo skaitu, zinām, cik slimnīcās, bet, kur pārējie - ģimenes ārsti ar zvanu nevar visu izkontrolēt.”

Pašvaldībā cer, ka siekalu testu izsniegšanā aktīvi iesaistīsies arī novada uzņēmēji un dažādas iestādes. Piemēram, bērnu dārzi, kur vecāki, nogādājot bērnu, testu var ērti paņemt.

“Ja dzīvo lauku viensētā, nav nekādu kontaktu, tad iespēja maza inficēties un vajadzība nodot maza, bet tie, kas kustas, iet uz darbu, tiem jāzina, kāds ir veselības stāvoklis,” saka Andis Caunītis.

Lai dati par iedzīvotāju veselību būtu objektīvi, Caunītis uzskata, ka siekalu testus būtu nepieciešams nodot vismaz pusei novada iedzīvotāju. Kopumā Gulbenes novadā dzīvesvietu deklarējuši vairāk kā 20 tūkstoši cilvēku. Jāpiemin, ka pūļa testēšana šonedēļ notiek arī Balvu, Rugāju, Baltinavas un Viļakas novados.