Gulbenes pusē sējumus postījuši meža zvēri, vietām arī sniega pelējums

Aizvadītajā ziemā laika apstākļi bija ļoti mainīgi, taču ziemāji Vidzemē ir pārziemojuši salīdzinoši labi. Vietām sējumus postījuši meža zvēri, citviet sniega pelējums vai palu ūdeņi. Kāda būs gaidāmā raža, galvenokārt atkarīgs no tā, kādi būs laika apstākļi pavasarī un gaidāmajā vasarā. 

Gulbenes pusē uz laukiem vietām vēl redzams sniegs, pamazām atkūst augsnes virskārta un atsākas augu veģetācija. Pēc kontrastiem bagātās ziemas lauksaimnieki jau dodas apsekot ziemāju sējumus, lai izdarītu pirmos secinājumus, kā tie pārziemojuši. Koperatīvās sabiedrības “VAKS” Gulbenes filiāles vadītāja Vita Jonase: “Pirmais sniegs uz nesasalušas augsnes. Nokusa, zeme sasala, tad atkal uzsniga. Un šis te pavasaris, kad vēl joprojām turpinās ziemīgi apstākļi, mums vēl joprojām ir sniegs tīrumā, bet ziema ļoti dažādi ietekmējusi ziemājus. 70%, šķiet, ka ir pārziemojuši.”

Jau vairākus gadus Gulbenes pusē novērojams sniega pelējums, kas ziemājiem var nodarīt lielus postījumus. Arī šopavasar tas sastopams kādā ziemas kviešu tīrumā. Visdrīzāk slimības ierosinātāja sēne saglabājas augsnē. Jonase: “Ja šeit viss ir kārtībā, ir pārziemojis, tad šeit var redzēt, ka ir atmiruši augi. Tā sēne dzīvo augsnē, pēc tam pārnses no augiem, atmirst. Citreiz pavasarī redz, ka lauki zaļi, bet paliek brūnāki, jo sēne turpina attīstīties.”

Tikmēr “Zemnieku saeimas” pārstāvis Mareks Bērziņš ReTV norāda, ka aizvadītajā ziemā vislabāk jutušies rudzu un ziemas kviešu sējumi. Dažādu ārēju apstākļu bojājumi novērojami ziemas miežu tīrumos, bet visvairāk ir cietuši ziemas rapšu sējumi. Zemniekiem ļoti lielas problēmas sagādā aizvien pieaugošā briežu populācija, jo dzīvnieki ziemā apēd augu dzinumus. Biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis Mareks Bērziņš: “Kurzemē, kur šī briežu populācija ir visizplatītākā, zemnieki sāk uzstādīt ap laukiem žogus, jo nekā prātīgāka nav. Atmedīt nevar, trūkst mednieku, arī liels sabiedrības spiediens, tāpēc, lai visi apmierināti, pie šādas situācijas nonāksim visā Latvijā.”

Arī kādā ziemas rapšu tīrumā Gulbenes novadā brieži augus ir apēduši, atstājot vien nelielus stumbrus. Šeit saimniekam būs rūpīgi jāizvērtē, vai sējumu saglabāt jeb meklēt citu risinājumu.

Tāpat pavasara izaicinājums daudziem zemniekiem ir migrējošie gājpunti. Tiklīdz laika apstākļi būs labvēlīgi, uz laukiem notiks augu piebarošana. Tiesa gan – šogad, ņemot vērā augstās minerālmēslu cenas, zemnieki to plāno īpaši rūpīgi, izvērtējot teju katra sējuma kvadrātcentimetra vajadzības.