“Hallo, Cēsis!” Cēsīs. Izstāde, kuru vērts redzēt

Mūsdienās teju ikvienam kabatā ir viedtālrunis. Pateicoties tam, dažādi saziņas veidi šķiet tik pašsaprotami. Vēl nemaz tika senā pagātnē, lai veiktu tālruņa zvanu, vispirms nācās sazināties ar telefona centrāli, pieteikt sarunu un gaidīt savienojumu. Kā attīstījušās telekomunikācijas un cik nozīmīgi ir kvalitatīvi sakari, iespējams uzzināt apmeklējot Cēsu Vēstures un mākslas muzejā tapušo izstādi “Hallo, Cēsis!”. 

Jau ienākot Cēsu vēstures un mākslas muzeja foajē, apmeklētājus sagaida telefonbūdiņa. Tādas no Latvijas pilsētām labu laiku kā nozudušas. Muzejam šo izdevies aizgūt no kādas privātās kolekcijas. Savukārt izstāžu zāles bēniņu telpā tapusi plaša ekspozīcija, kas veltīta Cēsu telekomunikāciju vēsturei. Izstādes mākslinieks Kārlis Kanderovskis stāsta, veidojot ekspozīciju, vēlējies atklāt sakaru būtisko nozīmi sabiedrībā. 

Izstādes tapšanā, vācot dažādus materiālus un iekārtas, aktīvi iesaistījušies kādreizējie Cēsu sakaru nozares speciālisti. Viens no viņiem, Ivars Liepiņš stāsta, ka 1961. gadā Cēsis bija pirmā pilsēta ārpus Rīgas, kurā sāka darboties automātiskā telefona centrāle. Šim mērķim šeit pat Cēsīs tapusi īpaša iekārta. “Hallo, Cēsis” izstādes veidotājs, Cēsu sakaru nozares darbinieks Ivars Lapiņš: “Elektromehāniskā iekārta, ar daudziem kontaktiem. Tā bija tā, kas ražoja visus centrālei nepieciešamos signālus, gan centrāles atbildes signālu, aizņemtības signālu, izsaukuma kontroles signālu.” 

Astoņdesmitajos gados Cēsīs sākās sava veida cīņa par jaunas telekomunikāciju ēkas celtniecību. Būvdarbi sākās 1988. gadā, bet ēku pabeidza 1994. gadā. Jau pēc diviem gadiem Cēsis kļuva par pirmo pilsētu ārpus Rīgas, kur visas abonomentu līnijas ieslēdza ciparu tīklā un ikviens cēsnieks bez operatora starpniecības varēja piezvanīt uz jebkuru pasaules valsti. “Hallo, Cēsis” izstādes veidotājs, Cēsu sakaru nozares darbinieks Vitālijs Rassa stāsta: “Kādreiz bija jāpiesaka saruna, tad nozīmēja laiku, kad tas būs, tad pieslēdzās attiecīgie pārbaudes dienesti, lai zinātu, ko katrs cilvēks runās.”

90. gados Cēsīs attīstījās arī leģendām apvītais uzziņu dienests 1188, kurš vēlāk kļuva par daudzu Latvijas telekomunikāciju nozares speciālistu kalvi. Šeit strādājis arī “Draugiem Group” līdzdibinātājs Agris Tamanis. 

Telekomunikāciju ekspeozīcija ir ļoti plaša. Izstādē aplūkojami dažādu laiku un ražotāju analogie telefoni, tāpat arī sabiedrībā zināmu cilvēku kādreiz lietoti mobīlie tālruņi. Eksponēts arī portatīvais dators, kuru 1996. gadā piešķira Cēsu sakarniekiem un kurš aizvien ir darba kārtībā. #SIF_NVZ2022