Iecere veidot energoefektivitātes fondu dzīvojamo ēku uzlabošanai

Dzīvojamā fonda uzlabošana ir izaicinājums teju visās pašvaldībās. Periodiski tiek rīkoti konkursi un pieteikšanās finansiālam atbalstam daudzdzīvokļu namu renovēšanai, taču ar to ne vienmēr pietiek. Tādēļ Vidzemes plānošanas reģions kopā ar parteneriem no Nīderlandes vēlas ieviest jaunu finanšu instrumentu.

Latvijā ir vairāki finanšu instrumenti daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai – iespēja pieteikt finansiālu atbalstu valsts institūcijā “Altum”, pretendēt energoservisu kompāniju grantiem, kā arī Eiropas Savienības projektiem. Tomēr pieteikšanās ir periodiska, tādēļ izmaksas uz to brīdi ir dārgākas. 

Jānis Ikaunieks, Vidzemes plānošanas reģiona energoefektivitātes eksperts: “Tad, kad beidzas šī te atbalsta programma, tad ir salīdzinoši liels klusums un izmaksas ir zemākas. Šis te energoefektivitātes fonds, ja tāds tiktu izveidots Latvijā, tas palīdzētu regulēt šīs te izmaksas.”

Namu renovāciju kavē arī iesniegšanas termiņi projektiem. Šādu situāciju piedzīvojis SIA “Smiltenes NKUP” namu pārvaldnieks Jānis Liniņš - kamēr tika sagatavoti nepieciešamie dokumenti, pieteikšanās jau bija noslēgusies: “Šī ēka ir palikusi aiz sliekšņa. Viņai tā kā viss ir sagatavots – projekts sagatavots, tehniskā apsekošana ir, energo audits ir, vienkārši nepaguva laicīgi iesniegt Altumā.”

Vidzemes plānošanas reģions saredz iespēju Latvijā aizgūt Nīderlandes pieredzi, proti, veidot vienmēr pieejamu energoefektivitātes fondu, kas nebūtu atkarīgs no Eiropas Savienības līdzfinansējuma. Šobrīd gan vēl nav zināms, kā tas darbotos Latvijā, tāpēc ir izvēlēts šis daudzīvokļu nams Smiltenē, kas būs kā pilotprojekts jaunā finanšu instrumenta izveidei.

Iecerētais fonds paredz ēku atjaunot pēc iespējas energoefektīvāku, sasniedzot gandrīz zema enerģijas patēriņa ēkas klasi.