Iecerēts reorganizēt Liepājas Universitāti, Daugavpils Universitāti un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju

Īstenojot reformu augstākajā izglītībā, turpmāk valsts dibinātās augstskolas tiks iedalītas četros tipos: zinātnes universitātēs, mākslu un kultūras universitātēs, lietišķo zinātņu universitātēs, kā arī lietišķo zinātņu augstskolās. Tāpat pieņemts lēmums reorganizēt Daugavpils Universitāti un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, tās apvienojot, kā arī pievienot Liepājas Universitāti kādai citai zinātņu universitātei.

Jaunais studiju gads atsevišķām reģionālajām augstskolām iesācies ar papildu izaicinājumu, kā rezultātā priekšā gaidāmas būtiskas pārmaiņas. Šīs nedēļas Ministru kabineta sēdē pieņemts lēmums, ka jau tuvākajā nākotnē tiks apvienotas Daugavpils Universitāte un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija. “Uz to bāzes izveidojot jaunu valsts augstskolu ar starptautiska mēroga akadēmisko un zinātnisko potenciālu Latgales reģionā. Es šeit noteikti vēlētos piebilst, ka reorganizācijai ir viens gads laika. Sarunām, vienošanās panākšanām, bet katrā ziņā šodien ir ļoti būtiski nofiksēt šos te nākamos rīcības soļus, lai mēs, tātad, veidotu stipras universitātes atbilstoši arī reģionu vajadzībām. Protams, zinātnes stiprināšanai valstī,” saka Anita Muižniece, izglītības un zinātnes ministre.

Gan Daugavpils Universitātes, gan Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas personālam šāds lēmums nav negaidīts pārsteigums, turklāt, viņuprāt, tas ir pamatots un pareizs solis turpmākai attīstībai. Taču asākās diskusijas šobrīd izveidojušās par reorganizācijas izpildi un tās galarezultātu. “Mēs esam Daugavpilī gan universitātē, gan senātā šo jautājumu pārrunājuši, gan arī uzrakstījuši Ministru kabinetam, ministrijai un pilsētas domei arī vēstuli, kurā mēs uzskatām, ka labākais šis apvienošanas process būtu tomēr pievienošana mums, saglabājot gan Daugavpils Universitātes nosaukumu, gan arī varbūt tradīcijas utt. Tas formulējums, kāds ir aizgājis Ministru kabinetā, tas nav varbūt pats labākais,” pauž Arvīds Barševskis, Daugavpils Universitātes zinātņu prorektors.

Tam gan nepiekrīt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore Iveta Mietule, piebilstot, ka apvienošanās rezultātā ir jāizveido jauna zinātnes universitāte Latgalē. “Es laikam redzu šo iespēju, kura ir dota, pateicoties šim noturības un attīstības fondam, veidot Latgalē tiešām nopietnu Austrumeiropas atvērtās zinātnes universitāti, kas konkurētu ar Baltijas valstu universitātēm, ar Eiropas universitātēm. Jā, tas prasa milzīgu finansējumu, bet rezultātā mēs iegūsim talantu piesaisti reģionam, mēs apvienosim esošo akadēmisko personālu, mēs piesaistīsim ārvalstu personālu,” pauž Arvīds Barševskis, Daugavpils Universitātes zinātņu prorektors.

Par reģionālo augstāko izglītības iestāžu reorganizāciju nav jāuztraucas esošajiem studentiem, jo viņus tā neskars. Lai gan Izglītības un zinātnes ministrijai līdz nākamā gada 1.septembrim valdībā jāiesniedz reorganizācijas plāns, tā reāla ieviešana var ilgt pat vairākus gadus. Studenti vien cer, ka turpmākajās diskusijās par augstskolu likteni tiks uzklausīts un ņemts vērā arī viņu viedoklis.

Līdztekus Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Daugavpils Universitātes apvienošanai, pārmaiņas skars arī Liepājas Universitāti. Paredzēts, ka tā tiks pievienota kādai no zinātnes universitātēm, piemēram, Latvijas Lauksaimniecības universitātei, Latvijas Universitātei, Rīgas Stradiņa universitātei vai Rīgas Tehniskajai universitātei.


Foto: Freepik