Iedzīvotāji palīdz policijai notver dzērājšoferus

Arvien biežāk Latvijas iedzīvotāji ziņo policijai par bīstamām situācijām satiksmē. Pēdējo pāris dienu laikā vien šādā veidā izdevies pieķert vairākus alkohola reibumā braucošus autovadītājus. Vienam no viņiem konstatēja pat divas ar pusi promiles. Vai tā ir tendence, ka iedzīvotāji sāk aktīvāk reaģēt uz pārkāpumiem?

Pateicoties iedzīvotāju ziņojumiem, izdodas notvert dzērājšoferi – šādi virsraksti pēdējā laikā sociālajos medijos parādās arvien vairāk. Vakar Cēsu novadā ar mazāk nekā desmit minūšu starpību tika ziņots par dzērājšoferiem, kurus kārtības sargiem izdevās notvert. “Cilvēki nav vienaldzīgi par gadījumiem. Esam pateicīgi, ka zvana un informē. Par vakardienas gadījumiem – divi Cēsu pusē un viens Valmieras pusē, kas notika Cēsīs notika ar astoņu minūšu intervālu, tāpēc policijai, kas bija iesaistīti CSDD pasākumā, nācās atstāt un doties izsaukumā,” saka Arturs Smilga, Valsts policijas pārstāvis.

Abiem autovadītājiem izelpā konstatēja augstu alkohola koncentrāciju - ap divarpus promilēm. Arvien biežāk tiek saņemti zvani par aizdomīgiem autovadītājiem, visos gadījumos tiek nosūtītas ekipāžas. Tieši pirms mēneša ReTV Ziņu dienests devās reidā ar Valsts policijas pārstāvjiem, iedzīvotāji bija pamanījuši iereibušu autovadītāju un ziņojuši policijai

Transportlīdzekļa vadītāja izelpā konstatēja vairāk nekā vienu promili. Sods – no 170 līdz 280 soda vienībām un vadītāja apliecība atņemta uz trim gadiem. Sodi par sēšanos pie stūres alkohola reibumā ir bargi - no 0,5 līdz 1 promilei no 430 līdz 640 eiro, tiesības atņemtas uz vienu gadu. No vienas līdz pusotrai promilei jāšķiras no 850 līdz 1400 eiro, apliecība nost uz trim gadiem. Savukārt vairāk par 1,5 promili - sods no 1200 līdz 2000 eiro un transportlīdzekli nedrīkst vadīt piecus gadus.

Sodu par piespriest arī, ja pārkāpums piefiksēts video reģistratorā. Arī pie niecīga izdzertā alkohola daudzuma cilvēku maņas kļūst ierobežotas un traucētas, lai droši vadītu transportlīdzekli.

Cilvēkiem var rasties mānīgs priekšstats, ja pēc alkohola lietošanas jūtas labāk, ieejot dušā vai izdzerot kafiju. Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna atgādina, ka alkohols izdalās vienmērīgi un to nekādā veidā nevar paātrināt. Tāpat ir grūti noteikt, vai kāds cits autovadītājs pie stūres atrodas apreibinošā stāvoklī.

Tāpat policijā informē, ka nav ieteicams pašiem ķert aizdomīgus autovadītājus. Savukārt par brangākiem soda apmēriem - kriminālatbildību -, Iekšlietu ministrijā diskutēs rudenī.


Foto: Freepik