Iedzīvotāji vēlas izmaiņas vairākos maršrutos

“Mums vairs nav iespējas ar sabiedrisko transportu sestdienās tikt uz Kuldīgu, uz tirgu un dažādiem pasākumiem novada centrā,” tā satraukti saka Kuldīgas novada Gudenieku pagasta iedzīvotāji. Ar 1. augustu maršrutā Kuldīga-Basi-Vārpa slēgti vairāki reisi darbadienās, bet sestdienās atcelti pavisam. Gan ar šo, gan vēl citiem neskaidriem jautājumiem un priekšlikumiem iedzīvotāji vērsušies arī Autotransporta direkcijā un Kurzemes plānošanas reģionā. Kāpēc izveidojusies šāda situācija?

Šoreiz maršruta Kuldīga-Basi-Vārpa sākumā Kuldīgas autoostā iekāpj viens pasažieris, bet līdz gala pieturai Vārpa Gudenieku pagastā priekšā vēl 45 kilometri un 17 pieturas. Šoferītis atzīst, ka pasažieru skaits reisā īsti nav paredzams.

Šis ir viens no maršrutiem, kurš piedzīvoja izmaiņas no 1. augusta. Šai datumā piecās maršruta tīkla daļās: “Pierīga”, “Bauska”, “Liepāja”, “Kuldīga, Saldus” un “Daugavpils, Krāslava” – uz desmit gadiem stājās spēkā jauns līgums ar pārvadātājiem. Maršrutā Kuldīga-Basi-Vārpa darbadienās tika noņemti divi reisi – no rīta vairs nevar tikt no Kuldīgas uz Vārpu, bet vēlā pēcpusdienā no Vārpas - uz novada centru. Iedzīvotāji neizpratnē, - ja jau tam autobusam tāpat ir jānokļūst gala pieturā, kāpēc, dodoties uz to vai atceļā, pasažierus uzņemt nedrīkst. “Reisiņš ir slēgts, un tālāk tā ir pārvadātāja atbildība, pa kuru ceļu viņš sūta tos autobusus, lai autobuss nokļūtu vajadzīgajā galamērķī,” saka Lilita Pelčere Autotransporta direkcijas pārstāve.

Bet visvairāk iedzīvotāji nu izjūt to, ka sestdienās autobuss vairs nekursē vispār. “Sestdienā iepirkties jau pats galvenais, ja pilsētā kāds pasākums, tirdziņā tad gribas aiziet, jo nekas jau uz vietas nenotiek,” saka Vineta Kaltiņa, Basu iedzīvotāja.

Autotransporta direkcijā skaidro – reisi noņemti mazā pasažieru skaita dēļ. Slēgtajos darba dienu reisos tas bijis viens vai neviens, arī sestdienās maz. Jāsaka, ka pasažieru skaitu direkcijā var noteikt tikai pēc nopirkto biļešu apjoma. Tieši dokumenta neprasīšana par samaksāto braucienu jau vairākos maršrutos Kurzemē likusi pārskatīt izmaiņas no 1. augusta, jo izrādās, ka cilvēki tomēr sabiedrisko transportu izmantojuši. Izskatīti arī citi pasažieru ieteikumi. “Ļoti daudz brauc lielus attālumus strādāt, pārsniedz jau novada robežas. Izmainījām, lai Kuldīgas novada iedzīvotāji var aizbraukt uz Jelgavu, arī atgriezties tajā pašā dienā, līdz šim šādas izmaiņas nebija,” pauž Vaira Brūdere, Kurzemes plānošanas reģiona Sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja.

Arī Gudenieku pagasta iedzīvotāji un pagasta pārvalde Autotransporta direkcijā vērsušies ar iesniegumu par reisu atjaunošanu, īpaši sestdienās. “Šobrīd meklējam veidu, kā uzlabot situāciju. Esam sazinājušies ar plānošanas reģionu, domājam, ka tuvākajā laikā tiks rasts šis risinājums, tad arī par to informēsim attiecīgi tālāk arī iedzīvotājus,” pauž Lilita Pelčere.

Kurzemes plānošanas reģionā arī skaidro, ka varētu izskatīt iespēju nākotnē šo maršrutu zemā iedzīvotāju blīvuma un lielā attāluma dēļ līdz novada centram dotēt un iedzīvotājus pārvadāt bez maksas. No 1. oktobra Latvijā šādi ir 60 reisi 15 maršrutos. Kurzemē no tiem viens – Saldus-Jaunauce.