Iedzīvotājus neapmierina ūdens kvalitāte Cimdeniekos

Jau vairākus gadus Dienvidkurzemes novada Cimdenieku ciemata iedzīvotāji sūdzas par dzeramā ūdens kvalitāti. Tas ir duļķains un ar nepatīkamu smaku, daļa iedzīvotāju uzskata to par nedzeramu. Pašvaldība norāda, ka par situāciju ir informēta, kā arī iespēju robežās to risinot.

Cimdeniekiem ūdeni piegādā SIA “Grobiņas namserviss”, ņemot to no pirms aptuveni septiņiem gadiem izveidota dziļurbuma, kas atrodas pašā ciematā. Daļa vietējo iedzīvotāju jau vairākus gadus ir neapmierināti ar dzeramā ūdens kvalitāti, kuram regulāri ir specifiska smaka un nepatīkama garša. Ūdens kvalitātes dēļ arī pastiprināti nolietojas sadzīves tehnika. “Man nomainīja filtru, bet dubļu pilni filtri. Es varu parādīt, cik viss te ir pilns ar netīrumu. Es jau te nokasīju. Un pilnīgi dzeltens nāk ārā, ļoti netīri un smird, nav dzerams, nav lietojams,” atzīst Ārija.

“Nu, slikts ir dzeramais ūdens Cimdeniekos, jo filtrējam caur filtru krūzi. Viss, viss paliek. Kā nāk ārā, paliek sarkans, nāk ar gružiem līdzi,” saka Benita.

“Man arī bija santehniķi iesaistīti tajā visā, un es ar viņiem runāju. Principā viņi man paskaidroja, ka tur neko baigi daudz darīt nevar, vismaz es pats, jo, nu, šeit nav jautājums par vienkārši to striķu filtru ielikšanu,” pauž Gustavs.

Iedzīvotāji dzeramā ūdens kvalitātes problēmu risina dažādos veidos - daļa ūdeni novāra, daļa izmanto filtra krūzes, kā arī pērk ūdeni veikalos vai brauc to paņemt no apkārtnē esošajiem avotiem. Iedzīvotāji arī vērsušies pie pakalpojuma sniedzēja, lai risinātu šo situāciju. “Par dzeramā ūdens kvalitāti šī gada aprīlī ir rakstīts iesniegums komunālo pakalpojumu sniedzējam “Grobiņas namserviss”,” saka Roberts.

Dienvidkurzemes novada pašvaldība atzīst, ka ūdenim tiešām ir novērojams specifisks aromāts un duļķainība, bet cēlonis esot paaugstinātais dzelzs saturs ūdenī, kā arī sulfātu joni. Pēdējo reizi dzeramā ūdens analīzes ir veiktas šī gada oktobrī. “Tajā visā ir arī laba ziņa, ka tas ūdens nav kaitīgs veselībai. To pierāda testēšanas rezultāti, kas tiek veikti saskaņā ar dzeramā ūdens monitoringa programmu. Turklāt - divas reizes gadā arī visu iekšējo, māju iekšējo ūdens vadu tīkliem tiek veikta arī ūdens sistēmas dezinfekcija. Tur tā problēma ir tajos iekšējos tīklos, un, protams, ka iekšējo tīklu nomaiņa ir dārga, par to ir jālemj iedzīvotājiem,” pauž Kristīne Pastore, Dienvidkurzemes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste.

Kristīne Pastore norāda, ka investīcijas esot nepieciešamas gan dziļurbuma uzlabošanai, gan māju iekšējo ūdens vadu sakārtošanai, taču pašvaldībai tik apjomīgu līdzekļu neesot. Ņemot vērā, ka ūdensapgādes tīkli regulāri plīst, arī tas radot izdevumus. Pašvaldība vēlējusies pieteikties Eiropas Savienības līdzfinansējumam, lai sakārtotu ūdens sistēmu Cimdeniekos, bet mazā iedzīvotāju skaita - nepilni 250 - dēļ, ciemats neatbilda kritērijiem. “Cerams, ka šī gada beigās būs zināmi jaunie noteikumi, un mēs ļoti, ļoti ceram, ka tie būs maigāki, pretimnākošāki pret iedzīvotājiem,” saka Kristīne Pastore.

Dienvidkurzemes novada dome ir uzsākusi sarunas ar SIA “Liepājas ūdens” par iespēju pieslēgt Cimdeniekus viņu tīklam, reizē ar plānoto pieslēgumu Liepājas lidostai, bet Covid-19 ietekmē šo plānu realizācija ir aizkavējusies.


Foto: Freepik