Iegūstot jaunsargu instruktoru palīga kvalifikāciju, Kuldīgas novadā aizvadīta nometne

Kuldīgas novada esošajā militārajā poligonā “Mežaine” noslēdzās ceturtā līmeņa jaunsargu nometne, kas ilga piecas dienas. Uz to pulcējās jaunieši no visas Latvijas, kuri Jaunsardzē darbojušies daudzus gadus, ieguvuši pozitīvu vērtējumu iepriekšējos līmeņos, ir gatavi noslēguma pārbaudījumiem lauka kauju iemaņās, topogrāfijā un orientēšanās apvidū, šaušanā un medicīnā.

Jaunsargi dodas nākamajā uzdevumā, lai parādītu, kā ir apguvuši lauka kaujas iemaņas. Pirms tam jau bijusi maskēšanās, arī teltenes uzsliešana. Līdzās viņiem ir arī instruktori, kas vēro, kā jaunsargi ar šiem uzdevumiem tiek galā, kā arī vērtē. “Jauniešiem iet kā nu kuram, bet pārsvarā liekas, ka iet labi. Nav jau pirmo dienu. Iepriekšējā dienā atkārtojām, atsvaidzinājām iemaņas. Tagad pieslīpējām tikai nianses,” stāsta Mareks Rimšāns, jaunsargu instruktors, kaprālis.

Kovida pandēmijas laiks, kad jaunsargi ierobežojumu dēļ varēja mācīties attālināti vai mazās grupās, ietekmējis praktiskās iemaņas, atzina ne viens vien instruktors. Piemēram, tieši praktiskās nodarbības nepieciešamas, lai pilnvērtīgi apgūtu topogrāfiju un spēju orientēties apvidū. “Tagad, ejot dabā, ar orientēšanos ir grūti. Nākas nedaudz nomaldīties, padomāt. Ilgāk tas iet, ir dažas nianses, kas aizmirstas: kā noteikt direkcijas leņķi, ar ko atšķiras direkcijas leņķis no azimuta,” stāsta Andris Juškāns, jaunsargu instruktors, kaprālis.

Jaunsargi jau zina, ka, lai šāviens būtu precīzs, vispirms ir jābūt stabilai pozīcijai. Tēmēšanā svarīgs ir miers un pareiza elpošana, tikai tad var nospiest mēlīti. “Jaunsargi trenējas precīzas šaušanas pamatprincipus, sākot no pneimatikas ieročiem. Tad, vecumam pieaugot, šauj jau no mazkalibra ieročiem. Tie, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, šauj ar triecienšauteni G36,” pauž Jānis Mežulis , jaunsargu instruktors, kaprālis.

Jaunsargu interešu izglītības programma ir iedalīta četros līmeņos. Ceturtā līmeņa nometnes Jaunsardzes centrs rīko reizi gadā. Šai reizē par tās vietu izvēlēts Kuldīgas novadā esošais militārais poligons “Mežaine”. Uz nometni ierodas tie jaunieši no visas Latvijas, kas laika gaitā sekmīgi ir nokārtojuši pirmos trīs līmeņus. Pēc ceturtā jaunieši savas gaitas Jaunsardzē beidz, viņi iegūst kvalifikāciju – jaunsargu instruktora palīgs. “Tā ir instruktora labā roka, kas palīdz sagatavot nodarbības vietu, veic aizmugures nodarbību pārraudzību. Instruktors uzdod uzdevumu. Jaunākajās grupas plānots, ka nākotnē mēs viņus iesaistām valsts aizsardzības mācībās,” stāsta Dainis Gudermanis, Jaunsardzes centra 4. līmeņa nometnes vadītājs, štāba virsseržants .

Mūsu uzrunātie jaunieši atzīst, ka Jaunsardzē iegūtais lieti noder arī ikdienā, savu dzīvi arī turpmāk saistīs ar militāro jomu. Iegūtā apliecība jaunsargam dod priekšrocības arī atlasē, stājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā; ja viņš vēlas kļūt par robežsargu, ugunsdzēsēju glābēju vai policistu. Pērn Latvijā Jaunsardzē darbojās vairāk nekā 6000 jauniešu.