Iegūt paraugus putnu gripai brīžiem kā neiespējamā misija

Pīles Talsos bauda atkusni, taču 50 kilometrus attālajā Engures ezerā bojā gājuši vairāki gulbji. Tas, vai iemesls ir putnu gripa, šobrīd nav skaidrs. Dodoties pēc paraugiem, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sacīja, ka tā, visticamāk, būs neiespējamā misija, un tieši tāda tā arī izrādījās.

Jau saņemot ziņu par beigtiem gulbjiem un redzot video fiksāciju, PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājam bija skaidrs, ka savus darbiniekus uz šāda ezera ledus laist viņš nevar, tāpēc palīdzēt piekrita Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda: “Tur ir melnie plankumi, plaisas tādas, kur mums ugunsdzēsēji teica: “Stop! Te jūs tālāk neejat. Tālāk turpināsim mēs savu darbu.” Mēs iedevām kasti, kur ielikt iespējamos paraugus, ko viņi tur tālumā redzēja, kuram mēs netiekam klāt.”

Ledus patiešām bīstams, jo ielūza arī paši glābēji. Meža zvēri bija ātrāki, un, atgriežoties krastā, izrādījās, ka lielākoties izdevies dabūt vien pāri palikušus skeletus. Sākumā šķita, ka, iespējams, vismaz viens gulbis laboratorijai būs derīgs, taču vēlāk izrādījās, ka tomēr nē.

“Mums vajag veselu gulbi – ar galvu, ar zarnu traktu, jo tur viņi meklē šo iespējamo vīrusu. Un tas mums nebija,” atzīst PVD pārstāvis.

Pēc pāris dienām parādījās jauna informācija par aizdomīgu gulbi Mērsragā kādā uzņēmuma teritorijā, kas nebaidās no cilvēkiem, knapi šņāc un acīmredzami drīz mirs, kā arī notika.

Ivars Koloda rāda kartē, cik salīdzinoši tuvu šis gulbis bija no mirušajiem putniem Engures ezerā. Analīžu rezultāti būs zināmi nākamnedēļ, bet tikmēr var pieņemt, ka gulbji miruši arī citu iemeslu dēļ.

Ivars Koloda atzīst: “Tur bija spalvas no pelēkiem, jauniem gulbīšiem. Tikpat labi viņiem nav kāda barības rezerve. Iesaluši tur ledū kaut kad iepriekš un nobeigušies. Bet tikpat labi var būt arī šī augsti patogēnā putnu gripa, jo kaimiņreģionā, Rietumpierīgā, Lapmežciemā ir konstatēta jau šī te augsti patogēnā putnu gripa, un tāpēc arī mums ir jāizslēdz šīs slimības iespējamība.”

Putnu gripa nav bīstama ne cilvēkiem, ne zvēriem, kas mirušos putnus apēd. Taču PVD satraucas par netālu esošo saimniecību Laucienes pagastā, kurā ir ap 5000 vistu. Zemnieku saimniecības īpašnieks atzīst, ka brīdinājumi par putnu gripu ir ik gadu, tāpēc jau desmit gadus to vien dara, kā piedomājot pie drošības apstākļiem.

Zemnieku saimniecības “Kalndruvas A” vistas ejot vien ārā tad, kad PVD tam dod zaļo gaismu. Šobrīd tas noteikti nenotiks, jo no 26.februāra stāsies spēkā noteikumi, ka mājputni jātur slēgtās telpās, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem, kā arī jāievēro citi noteikumi.