Ieilguši darbi Bauskas pilskalnā

Pirms diviem gadiem uzsāktie Bauskas pilskalna ziemeļu nogāzes stiprināšanas darbi ieilguši gandrīz par astoņiem mēnešiem. Būvnieks skaidro, ka objektam ir sarežģīta piekļuve, jo materiāli esot jāpiegādā pa upi, bet tam traucējot biežās lietavas, kas pārlieku paaugstina ūdens līmeni upē.  

Noslīdējumi Bauskas pilskalna ziemeļu pusē bijuši jau pirms pāris gadsimtiem, bet mūsdienās, kad upe mainījusi savu gultni un mainās arī klimats, bažas par pils drošību aizvien augušas. Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis stāsta: “Šeit ir veikti ģeotehniskie pētījumi, konstatēts, ka pils faktiski stāv uz morēnas kalna, kas ir stingrs māla kalns, faktiski klints stiprībā, bet tajā kalnā vietām ir smilšu sēres, pa kurām ielu nokrišņu gadījumā ūdens no visas apkārtējās teritorijas filtrējās uz to nogāzi, rodas noslīdējumi.”

2019. gada rudenī, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu, tika uzsākti pils ziemeļu nogāzes stiprināšanas darbi 150 metru garumā. Projektā paredzēts, ka darbus bija jābeidz jau pagājuša gada septembrī, tomēr tas nav izdarīts. Māris Skanis: “Pagājušā gada vasarā bija atlicis pats gals šiem nostiprinājumiem, bet tika atrakta klints, uz kuras balstās nostiprinājumi. Atklājās , ka šajā klintī ir septiņus līdz desmit metrus gara, 10-15 centimetrus liela plaisa, līdz ar to nācās darbus apturēt.”

Lai darbus turpinātu nācies veikt izmaiņas projektā, kas paredz klintī ierakties dziļāk. Tomēr kopš pagājušā rudens būvniecības darbi tā pa īstam nemaz neesot atsākušies. Un arī šodien nogāzes malā stāv tikai vientuļš ekskavators. “Mums tur ir stipri ierobežotas darbības iespējas, jo ir zivju nārsti. Otrs, ka mums ir materiālu piegāde caur Mēmeles upi. Līdz ar to līgumā ir paredzēti tehnoloģiskie pārtraukumi, kurus diemžēl nākas izmantot. Ja pagājušajā nedēļā ūdens līmenis jau bija pieņemams, tad šonedēļ tas atkal ir pacēlies. Tehnika tur pašlaik iekšā ir, bet materiālus pievest nevaram,” norāda Jānis Purakalns, SIA “Vidzemes būvnieks” projekta vadītājs.

Būvniecības uzņēmuma projektu vadītājs skaidro, ka darbu pabeigšanai esot vajadzīgas tikai divas nedēļas. Pils muzeja direktors gan teic, ka it kā nokavētie astoņi mēneši neietekmēšot projekta īstenošanu un tam piesaistītā finansējuma apmēru.

Summa pēc līguma grozījumiem noteikta 402 000 eiro bez PVN, bet būvdarbu pabeigšanas termiņš pagarināts līdz šā gada augusta beigām. Vai nogāzes pēdējā posma stiprināšanu izdosies paveikt jau šomēnes, esot atkarīgs no laika apstākļiem.