Iepazīšanās portālus darbina roboti - cilvēks var pat nenojaust, ka cenšas sarunāt randiņu ar programmu

Ne visas iepazīšanās randiņu portālos internetā beidzas ar abu pušu sastapšanos reālajā dzīvē. Katrā ziņā ne tad, ja portāla darbību nodrošina boti – speciālas programmas, kas “izliekas” par īstiem cilvēkiem, lietotājus iesaista virtuālā dialogā. Kāds ir šo botu patiesais nolūks?

Par botiem saīsināti sauc robotus, kas interneta vidē pilda tos uzdevumus, kādi tiem ieprogrammēti. Ar botiem var sastapties, piemēram, banku vai telekomunikāciju uzņēmumu mājaslapās: tie ir virtuālie asistenti, kuri piedāvā palīdzību, atbildot uz biežāk uzdotajiem jautājumiem. Taču ir arī boti, kas nav izpalīdzīgi, jo tiem ir citi uzdevumi. “Otra daļa ir dažādas programmas, kas automātiski veic darbības savu īpašnieku interesēs. Piemēram, ir boti, kas raksta komentārus internetā. Dažādās lapās internetā liek komentārus, liek “laikus”,” skaidro Gints Mālkalnietis, “CERT.LV” kiberdrošības eksperts.

Boti ir iespēja panākt kādas darbības masveidību, piemēram, tā ātri var iegūt plašu sekotāju loku savam profilam kādā no sociālajām platformām vai izplatīt kādas idejas, arī politisko propagandu. Botus izmanto arī daži iepazīšanās portāli: lietotājs, kurš ir reāls cilvēks, var uzsākt saraksti ar kāda patīkama profila īpašnieku, pat neiedomāties, ka aiz tā patiesībā slēpjas programma. Taču, lai sarunu turpinātu, ir jāmaksā. “Mēs arī esam saskārušies ar cilvēkiem, kuri ir zaudējuši pat naudu, jo izrādās, ka ir noteiktas iepazīšanās vietnes, kur, piemēram, lai iegūtu tālruņa numurus tām personām, ar ko jūs it kā iepazīstaties, jums ir kaut kas jāmaksā. Cilvēki maksā, bet pakalpojuma reāli nav, jo visa platforma principā ir digitalizēts robotu tīkls, kura uzdevums ir nevis iepazīties, nodrošināt tādu iespēju, bet tiešām savākt no jums naudu par neesošu pakalpojumu,” skaidro Gints Mālkalnietis.

Latvijā izveidotās iepazīšanās platformas “Otrapuse.lv” veidotāji apgalvo, ka botus neizmanto.   ““Otrapuse.lv” nedarbojas ne uz kādiem robotiem, darbojas tikai uz dzīviem cilvēkiem. Viss notiek dzīvajā. Šobrīd esam aplikācijas attīstības procesā, neplānojam nekādus botus, jo lietotāji ir īsti, arī mēs gribam ar viņiem mijiedarboties,” saka Elīna Putene, portāla “Otrapuse.lv” vadītāja.

Platformas vadītāja zina, ka ir iepazīšanās vietnes, kuras darbina roboti, taču arī programmās varot gadīties kļūdas. “Ir noteikti jāņem vērā, lai bots strādātu par labu kādam biznesam, tas ir ļoti rūpīgi jāveido. Tikko ir kāda maza kļūmīte ielaista, tā viss tas automatizācijas process aizies ne tajās sliedēs. Tādā ziņā man šķiet, ja cilvēks pieļauj kļūdu, to ir mazliet vieglāk izlabot un diezgan ātri atklāt,” saka Elīna Putene.

Arī iepazīšanas portāli, kurus darbina boti, savā ziņā ir stāsts par medijpratību: neuzticēties visam, kas interneta vidē dzirdams vai redzams, bet apšaubīt un pārbaudīt, uzskata ReTV Ziņu intervētais eksperts, medijpratības pasniedzējs Mārtiņš Hiršs. “Mums katram internetā jābūt kā digitālajam detektīvam, jo viennozīmīgi internetā ir daudz visādas safabricētas informācijas, muļķību, arī viltus konti. Tieši tā, nevajag kaut kam tā vienkārši automātiski noticēt, jāskatās, kas ir tas avots.”

Attīstoties datortehnoloģijām, interneta vidē mākslīgi ģenerētā satura būs arvien vairāk, tas šķitīs arvien ticamāks un īstāks, prognozē eksperts. 


Foto: Freepik