Iepazīsti Kolku ar audiogidu

Kolkasrags ir viens no apmeklētākajiem tūristu galamērķiem Latvijā, taču nereti interesenti sūdzas, ka tā arī ir vienīgā lieta, ko Kolkā apskatīt. Vietējie iedzīvotāji tam nepiekrīt. To šobrīd pierādījuši ar audiogida izveidi, kurā ietverti gandrīz 30 pieturas punkti. Nelielais ciems ir pirmais Talsu novadā, kas izveidojis šādu digitālo risinājumu.

Kolka ir bagātību sala, par tās vērtībām būtu vērts uzzināt arī citiem, ir pārliecināta kolceniece Dženeta Marinska, kas palīdzējusi Kolkas Lībiešu saieta namam īstenot ideju par ciema audiogidu. Maršruts ir mazliet vairāk nekā piecus kilometru garš un iekļauj 29 pieturpunktus. Un audiogidu var izmantot ikviens interesents jebkurā diennakts laikā. “Apkalpojot viesus, jau ilgstoši esmu novērojusi, ka viņiem ir šie jautājumi: kāpēc šeit ir pareizticīgo baznīca; kas tā par ēku; kas tie par akmeņiem Kolkasragā; kā tie te cēlušies,” saka Dženeta Marinska, audiogida veidotāja.

Sarežģītākais bijis no aizraujošā informācijas apjoma, kas par Kolkas ciemu pieejams, izvēlēties tikai daļu no faktiem. Audiogida tapšanā tika izmantoti kolcenieku krātie un radītie materiāli, tostarp novadpētnieces Baibas Šuvcānes grāmatas. “Nav pat jābūt Kolkā, lai noklausītos audiogidu. Sēžot dīvānā, var izstaigāt Kolku, gan bildi paskatīties, gan noklausīties, esot arī tālumā,” saka Ilze Iesalniece-Brukinga, idejas autore.

Par maršruta sākumu posmu izvēlēts Kolkas rags, jo tas ir sens un tūristu iecienīts objekts, savukārt maršruts noslēdzas jaunākajā Kolkas objektā - Lībiešu saieta namā. Ilze Iesalniece-Brukinga: “Audiogidu var iet arī pretējā secībā. Tajā var noklausīties tikai tos objektus, kas interesē. Audiogidu var izstaigāt, piecus kolimetrus kājām, var izbraukāt ar mašīnu. Katrs pats var darīt, kā vēlas, un noklausīties tieši to, kas tajā brīdī ir saistošākais.”

Kolkas ciema audiogids tapis aptuveni gada laikā. Kolcinieki cer, ka jaunais piedāvājums tūristiem ļaus pie viņiem uzturēties ilgāk. Ilze Iesalniece-Brukinga: “Mēs to tūrisma informācijas centrā Lībiešu saieta namā jutām, ka cilvēks atbrauc šeit, viņš ir bijis uz Kolkas ragu, viņš atnāk: “Ko te vēl var redzēt?! Te nekā nav!!!” Tad nu, lūk, šajā audio gidā ir iespēja uzzināt plašāk, kas vēl Kolkā ir un kāda ir vēsture.”

Gidu var izmantot gan lejupielādējot aplikāciju mobilajā telefonā, gan interneta pārlūkā, bet vieglākais ceļš ir noskenēt QR kodu, ko viedierīce atpazīs un audiogidu atvērs automātiski. Visa maršruta iziešana var aizņemt vidēji no divām līdz trīs stundām. To šobrīd var klausīties latviešu un angļu valodās.