Ieradums patērēt Krievijas un Baltkrievijas mediju saturu gandrīz tādā pašā līmenī

Pirms diviem gadiem valsts austrumu pierobežā darbību sāka divi jaunuzbūvēti apraides masti, lai uzlabotu valsts bezmaksas televīzijas kanālu un radio signālu, lai tādējādi veicinātu Latvijas mediju satura skatīšanos. Tas valstij izmaksāja teju pusmiljonu eiro. Tagad secināms – lai arī kvalitāte ir ievērojami uzlabojusies, joprojām lielākais izaicinājums ir konkurēt ar kaimiņvalstīs pieejamo mediju saturu, kas daļai Latvijas iedzīvotāju pierobežā tomēr šķiet saistošāks.

Kopš tā, kad 2020.gada janvārī Aizpurves un Skaistas pagastos sāka darboties jaunuzbūvētie apraides masti, lielākajai daļai Viļakas un tās apkārtnes iedzīvotājiem uztvert Latvijas televīzijas kanālus kļuvis iespējams arī bez papildu signāla pastiprinātājiem. Krietni uzlabojusies arī attēla kvalitāte. “Es jau pati arī teicu pirms tam, ka raustījās un kvadrātiņi gāja. Tagad nav tas viss, nē! Kvalitāte ļoti laba! Es skatos TV24, LTV1, TV3, LTV7 un TV3 life es vēl skatos, jo tur ir no rītiem kristīgā programma,” stāsta Janīna, Balvu novada Šķilbēnu pagasta iedzīvotāja.

Toreizējais Viļakas novads bija viens no tā saucamajiem “baltajiem plankumiem”, kur kaimiņvalstu bezmaksas kanālu signāls bija spēcīgāks par Latvijas. Šobrīd uztvert Krievijas un Baltkrievijas televīziju izdodas reti vai noregulējot antenu robežas virzienā.

Lai arī Latvijas Valsts radio un televīzijas centra mērķis stiprināt Latvijas informatīvo telpu, jo īpaši pierobežas pagastos, ir sasniegts, mainīt iedzīvotāju paradumu patērēt Latvijā radītu mediju saturu ir grūti. Vēlmi skatīties kaimiņvalstu televīzijas kanālus viņi skaidro ar saistošāku un dažādāku programmas piedāvājumu. “Tuvāka bija LNT programma, kas kādreiz bija, mēs labprāt LNT skatījāmies. Tagad to TV3 tā mazāk skatāmies. Svētkos, īpaši tādu raidījumu, kuru labprāt paskatītos, nav! Nu, tad paralēli mēs izmantojam krievu televīzijas raidījumu izklaides programmas. Ir koncerti, ir arī filmas,” pauž Benita, Žīguru bibliotēkas vadītāja.

“Krievijas programmu es skatos, jo tur ir kaut kas, kas mani piesaista. Par bērniem, dziedātāji vai jubilāri kaut kādi, humora ļoti daudz ir! Kad saka “Krieviju grib skatīties”, tur nav, ko nosodīt! Paši vainīgi! Kāpēc skatāmies Krieviju? Ja būtu man Latvijā viss, es vairāk skatītos Latviju,” uzsver Janīna.

Apraides mastu būvniecība joprojām gan līdz galam nav atrisinājusi sabiedriskā radio, kā arī Latgales radio uztveršanu, ko nereti nākas klausīties nepatīkamas čarkstoņas pavadījumā.


Foto: Freepik