Ierobežota arī mājražotāju un amatnieku produkcijas tirdzniecība

Viena nedēļa – laiks, cik ilgi darbojās Ziemassvētku veikaliņš Rēzeknē. Tajā varēja iegādāties vienkopus daudzu vietējo Latgales amatnieku un mājražotāju produkciju. Tā kā tās lielākoties bija preces, kuras, pamatojoties uz Covid-19 izplatības ierobežojumiem, kopš šīs nedēļas nevar iegādāties ne vien brīvdienās, bet arī darbadienās, veikals darbību neturpinās. Pēdējā darba dienā bija manāma aktīva pircēju rosība, kas vēl steidza iepirkt dāvanas saviem tuvajiem.

Kāda vietējā rēzekniete stāsta, ka vēlējusies iegādāties kaut ko tieši no Latgales, jo tas esot ar pievienoto vērtību. Viņa uzskata: “Man liekas, arvien svarīgākas ir tās platformas, kuras apvieno daudzus tirgotājus, kur vienā vietā tu uzreiz visu vari atrast.”

Zelma Pīgožne, veikaliņa pārstāve, stāsta, ka tad, kad radās pati ideja, uzrunāti ir vietējie. Cilvēki esot baidījušies, ņemot vērā, ka māca neziņa par jaunajiem noteikumiem, taču beigās nolēmuši veikaliņu izveidot. Viņa uzsver, ka būtu labprāt vēlējusies tā darbību turpināt līdz Ziemassvētkiem – cilvēki uzreiz ir daudz sirsnīgāki, kā arī rodas Ziemassvētku sajūta.

Lai vienotos par individuāliem laikiem, kad amatnieki un mājražotāji varēs atbraukt uz veikaliņu un paņemt savu nepārdoto produkciju, tuvākajās dienās notiks saziņa.

Veikaliņa pārstāve pauž, ka tas nav patīkami, ka pēkšņi viss ir ciet, jo šis ir svētku gatavošanās laiks. Viņai šķiet, ka cilvēkiem nāksies padomāt par to, kas ir būtiskākais – ģimene. Tam tiks veltīts vairāk laiks.

Neizpratnē par pašu ražoto lauksaimniecības produkcijas pārdošanu līdz nākamā gada 11.janvārim ir arī mājražotāji, kas līdz šim piedalījās izbraukuma tirdzniecībā. Piemēram, Rēzeknē, aizvadītajās brīvdienās tirdzniecības nojumes līdz ārkārtas situācijas beigām bija uzslietas pēdējo reizi.

Mājražotāja no Bērzpils pagasta Ilona Seņka neizprot, kur lai tālāk tirgojas. Cilvēki zvanot un prasa gaļu. Protams, ir iespējamas piegādes un tirgošana caur internetu, taču cilvēki vēlas izvēlēties uz vietas un preci redzēt. “Internetā tas nav tas.”

Ekonomikas ministrijā informē, ka Ministru kabineta noteikumi paredz līdz 11.janvārim aizliegt organizētus tirdziņus un ielu tirdzniecību. Mājražotājiem, kuriem tirdzniecības atļaujas ir izsniegušas pašvaldības individuāli, tirgot pašu ražoto lauksaimniecības produkciju nav aizliegts. Jāpiebilst, jāievēro gan preču grupas, ko šajā laikā drīkst tirgot, gan valstī noteiktie piesardzības pasākumi.