Iesēj savu kvadrātmetru dabiskās pļavas

Dabiskās pļavas ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā ir izzūdoša dabas vērtība, tāpēc Dabas fonds sācis to atbalsta kustību - “Iesēj savu kvadrātmetru” - , aicinot pieteikties ikvienu, kurš savā īpašumā vēlas iesēt nelielu gabaliņu dabiskās pļavas. Un interese par šo akciju izrādījusies necerēti liela.

Dabiskās pļavas ir kā mantojums, kas veidojies dabas, cilvēka draudzīgas un cieņpilnas mijiedarbības rezultātā. Diemžēl, lauksaimniecības intensifikācijas rezultātā to palicis tikai 0,7% no Latvijas teritorijas, un katrs dabiskās pļavas gabaliņš uzskatāms par lielu vērtību. Dabisko pļavu sēklas šovasar palīdzēja savākt Latvijas mazpulku organizācija - 15 mazpulki un dabas fonda eksperti visā Latvijā ir ievākuši 25 dažādu puķu sēklas. 

Inga Račinska, LDF projekta “Grasslife” vadītāja: “Ar vienu kvadrātmetru šur tur pa visu Latviju mēs neizglābsim pļavu situāciju, bet šis ir pirmais eksperiments, lai mēs patiesībā izvērtētu un saprastu, kā viņas dīgst, kā tas notiek, jo Latvijā sēklu sēšana nav ļoti plaši izplatīta lieta. Latvijā nav vietējo sēklu, tāpēc mazpulku bērni ir izdarījuši kaut ko unikālu, viņi ir savākuši sēklas, ko līdz šim nav izdevies izdarīt un mēs gribam iesaistīt pēc iespējas plašāku iedzīvotāju kopu, lai šīs sēklas iesētu un pasekotu līdzi, kas notiek.”

Cilvēki pieteikušies no visiem Latvijas reģioniem, kāds grib to iesēt savā pļavā, cits savā piemājas mauriņā, tāpēc būs interesanti vērot, kā attiecīgajā vietā dabiskais zālājs ieaugsies. Latvijas Dabas fondā norāda - tik milzīga atsaucība nebija gaidīta, saņemti jau gandrīz divi tūkstoši pieteikumi un ir skaidrs, ka visiem interesentiem sēklas diemžēl nepietiks. 

Pateicoties mazpulkiem, cilvēki visā Latvijā varēs iesēt tādas pļavas puķes kā Dzirkstelīti, Īsto madaru, Kalnu āboliņu, Pļavas dzelzeni, Lipīgo sveķeni, Pļavas vilkmēli un citas. Izlases gadījumos plānots, ka uz dažām saimniecībām dosies arī botāniķis un augsnes speciālists, lai izpētītu augšanas apstākļus, ko vēlāk izmantos zinātnieki pētot sēklu piesēšanas metodes atbilstību pļavu atjaunošanai.