Iestājoties atkusnim, sezonai gatavojas laivotāji

“Redzat, cik te sniegs vēl, nu, tāda mums te situācija,” tā pašreizējos apstākļos Amatas upē raksturo laivu nomas “Amatas laivas” pārstāve Andžela Brice. Viņa ReTV Ziņām stāsta, ka līdz šim līmenis upē ceļas visai gausi.

Andžela Brice stāsta, ka trīs dienas atpakaļ vēl slēpojusi pa Amatu, taču cilvēki vēloties jau laivot. “Pacelsies ļoti labi, bet nezinu cik ilgi atkarīgs, ja būs ļoti silti, tad ātri noskries. Bet, ja celsies, pa nakti mīnusi, dienā plusi, tad būs labi,” tiek bilsts par ūdens līmeni.

Tikmēr ekstrēmo izjūtu cienītāji jau asinot airus, lai šajā nedēļas nogalē, iespējams, jau dotos iekarot straujākos mazo upju atvarus. Pieredzējuši laivotāji nobraucienam izvēloties kajakus vai pat SUP dēļus.

Piedzīvojumu organizācijas “Lūzumpunkts” vadītājs Māris Lazdiņš pauž: “Pa kuru upi arī vēl izdomāšu, vai tā būs Amata, Līgatne, vai tas būs Raunis vai tās būs visas trīs upes. Tas jau ir daudz interesantāk nekā Amata, un daudz prasmes vairāk prasošas. Ja nav pārliecināts par savām prasmēm, tad nevajag kāpt savā upē.”

Pieredzējušiem asu izjūtu cienītājiem nobraucienam pats labākais līmenis Amatas upē esot ap vienu metru un 20 centimetriem.

Pēdējo stundu laikā Amatā ūdens līmenis strauji kāpj, un šodien 12.30 sasniedz tieši vienu metru. Visdrīzāk, nedēļas nogalē kaislīgākie ūdens sporta cienītāji jau varētu arī ļauties straujajiem upes mutuļiem.

Hidroloģe Līga Klints ReTV Ziņām prognozē, ka Gaujas upju baseinā palu laiks sāksies vien marta vidū. Tad arī upes kļūs drošas laivošanai, jo pagaidām daudzviet ledus vēl nemaz nav izgājis.

Līga Klints: “Vismaz mūsu novērojumu stacijā tur gar krastiem vēl ir piesalis, un, ūdens līmenim ceļoties, ledus tiks atrauts, sāksies ledus iešana, un, manuprāt, tas ir pārāk bīstami, lai laivotu.”

Tikmēr laivu nomu pārstāvji stāsta, pirmie nobraucieni, visdrīzāk, būs vien tuvā ģimenes lokā. Jo nav skaidri dažādi epidemioloģiskās drošības jautājumi. Piemēram, kā laivotājus pēc brauciena nogādāt sākumpunktā.

Tikmēr Veselības ministrijā saka, šobrīd laivu nobraucieni izklaides nolūkos nav atļauti. Taču, ja cilvēki tādā dodas, lai sportotu, jāievēro valstī jau noteiktie epidemioloģiskie pasākumi, kas ir līdzīgi, kā, piemēram, slēpošanas trasēs.

Vēl jāpiemin, ka laivu nomas jau pagājušajā sezonā pēc katra nobrauciena veica rūpīgu airu dezinfekciju. Savukārt, par atrašanos uz upes un laivā, jāteic - cilvēks atrodas brīvā dabā, nav pakļauts tiešai saskarsmei ar vīrusu.