Iestāžu darbu vērtēšanai Valsts kontrole izstrādājusi platformu

Lai labāk sekotu līdzi pašvaldību vai citas Valsts kontroles revidētas iestādes darbam, izstrādāta īpaša platforma. Kā tā strādās?

Pēc katras revīzijas Valsts kontrole iesaistītajām iestādēm sagatavo ieteikumus: kas jāuzlabo, kas jāmaina to darbā, pēc tam arī vienojas par to izpildes termiņu. Valsts kontrole teju kā ieviesusi jaunu platformu, kurā ikviens var sekot līdzi, kā dažādām iestādēm veicas ar kontroles sagatavoto ieteikumu īstenošanu. “Mūsu statistika liecina, ka vairāk nekā 60% tiek ieviesti sākotnējos termiņos. Tas skaitlis nav slikts, bet noteikti varētu labāk, tieši tas arī būs mūsu uzmanības centrā turpmākajos gados,” saka Edgars Korčagins, Valsts kontroles Piektā revīzijas departamenta direktors.

Valsts kontrolieris Rolands Irklis: “Es teiktu, ka ir diezgan laba atsaucība. Tie gadījumi, kad kāds nav īpaši atsaucīgs vai gribošs ieteikumus ieviest, ir mazākumā. Protams, ka iestādes ir jāmotivē to paveikt un paveikt pēc iespējas ātrāk, un šeit ir svarīgs politiskais atbalsts, lai ministrijas seko līdzi, lai šie ieteikumi tiktu pildīti un ieviesti.”

Viena no šī gada nozīmīgākajām valsts kontroles revīzijām aptver pērn īstenoto administratīvi teritoriālo reformu. Šeit galvenais mērķis izvērtēt, cik daudz cilvēku pašvaldības piesaistījušas konkrēta darba veikšanai un vai administratīvais aparāts nav uzpūsts. Lai to paveiktu, jau tapusi jauna izvērtēšanas metode, kuru Valsts kontrole revīzijas ietvaros izmanto Aizkraukles un Ropažu novados. “Mēs piedāvājam šo metodi izmantot visām citām pašvaldībām, kuras ir līdzīgās pozīcijās, šobrīd veidojot jaunās struktūras. Proti, negaidīt, kamēr Valsts kontrole pabeigs Ropažu un Aizkraukles novados, nāks klajā,” saka Edgars Korčagins.

Gala ziņojums, vai, apvienojoties pašvaldībām, ir izdevies radīt efektīvāk un arī ekonomiskāku administratīvo aparātu, būs pieejams īsi pirms Jāņiem. Tikmēr Valsts kontrolieris Rolands Irklis uzskata, ka kopumā pašvaldību darba uzraudzība šobrīd ir gana efektīva, jo ir dažādi instrumenti, kā to kontrolēt. “Gan šī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārraudzība, kur korupcija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. ja iepirkumi, tad Iepirkumu uzraudzības birojs. Valsts kontrole arī kā revīziju veicējs var konstatēt gan neefektīvu, gan neekonomisku darbību,” norāda Rolands Irklis.

Tiesa, ReTV Ziņu dienests gatavo plašākus stāstus, kā patiesībā daļa pašvaldību uzpūš savu administratīvo aparātu, bet par tiem stāstīsim vēlāk. Tikmēr Valsts kontrole šogad strādā pie 16 dažādām revīzijām, to skaitā ir Valsts pārvaldes reforma, kā valstij veicies ar vakcināciju pret kovidu, kā tiek nodrošināta derīgo izrakteņu pārvaldība un citiem jautājumiem. 


Foto: Freepik