Interesanti kā maziem, tā lieliem. Atklāts vides izglītības centrs “Botania”

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī atklāts vides un izglītības centrs “Botania”. Ekspozīcijā vairāk nekā 100 stāstos ietvertas tēmas par augiem no saknēm līdz augļiem, kuras var izzināt gan lasot, gan klausoties, gan ar virtuālo iekārtu un interaktīvo stendu palīdzību. Iecerēts, ka jauno ekspozīciju augu pasaules izzināšanai izmantos arī skolas.

Nacionālais botāniskais dārzs ir kā zaļa oāze, kur arī ziemā var sajust vasaru. Tagad šeit atklāts arī vides izglītības centrs “Botania”.

Vides izglītības centra ekspozīcija gluži kā dabā sākas ar saknēm, stumbriem, lapām un augšanu. Otrajā stāvā jau var iepazīt dažādus augus un ziedus. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, augu iepazīšana kļūst par aizraujošu ceļojumu. Jaunajā “Botania” centrā daudzviet redzami mikroskopi, bet pļavu stūrītī dzirdamas arī pasakas, kuras klausoties esot jāmeklē saistība ar augiem. Vides izglītības centra “Botania” kuratore Laura Līdaka: “Mūsu “Botania” ietver vairāk nekā 100 tēmu par augiem no saknēm līdz augļiem. Mūsu uzdevums bija radīt tādu telpu ar tik daudzām pieejām, lai būtu interesanti kā mazam apmeklētājam, tā lielam, interesanti būtu arī speciālistiem, jo mēs esam dažāda auditorija, katrs uztver informāciju citādāk.”

1460 kvadrātmetru plašā vides izglītības centra izveide esot senlolots sapnis, kuru īstenot gandrīz pirms desmit gadiem sāka iepriekšējais botāniskā dārza direktors. “Ideja ir tik sena, ka man jāsāk atcerēties, bet viena no galvenajām domām savulaik bija, ka mums bija uzcelta oranžērija Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, tad bija nepieciešamība, jo tur mums bija tikai viena tāda zālīte mācību klasei. Mēs domājām par to, kā botāniskā dārza kolekcijas, intelektuālo potenciālu izmantot visa gada garumā, kādā veidā visu šo potenciālu integrēt skolu mācību procesā. Tad jau radās šī doma, ka ir vajadzīgs izglītības centrs, kas gan skolēnus, gan visplašāko auditoriju izglītotu gan par dabas, gan vides aizsardzības jautājumiem,” saka bijušais Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns.

Nacionālais botāniskais dārzs arī pēc funkciju pārdales ar Klimata un enerģētikas ministriju paliks Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārziņā. Ministre ar pirmajiem iespaidiem esot ļoti apmierināta, cer, ka, lai centru varētu apmeklēt arī skolēni no reģioniem, varētu tikt izveidota programma līdzīga kā “Skolas soma”.

Vides izglītības centra izveide, kas daļēji finansēta arī no Kohēzijas fonda, izmaksājusi gandrīz trīs miljonus eiro. Pirmos interesentus “Botania” uzņems 1. februārī.