Īres namu trūkums Talsos neļauj piesaistīt speciālistus

Multifunkcionālās halles celtniecības plāni Talsu novadā aktualizējuši īres namu trūkumu. Tikmēr uzņēmēji norāda, ka dzīvokļu trūkums jau šobrīd neļauj viņiem attīstīties un celt darba ražīgumu. Talsinieki izpētījuši veiksmes stāstus Vidzemē, tāpēc uzņēmēji ir pārliecināti, ka tas ir izdarāms. Tikmēr Ekonomikas ministrija (EM) sola, ka nākamajā gadā tiks atvērta programma īres namu būvniecībai.

 Kokapstrādes uzņēmumā „Ingrid D” darbs norit nepārtraukti, taču, lai celtu darba ražīgumu un konkurētspēju, nepieciešami vēl divi inženieri. Meklējot tos novadā, uzņēmums secinājis, ka kokapstrādes speciālisti savu vietu jau atraduši. “Lai mēs piesaistītu kādu no skolas, kur mēs esam apzinājuši Latvijas Lauksaimniecības universitāti Jelgavā, kur es viņu likšu dzīvot? Un, atvainojiet, tādos dzīvokļos, kas ir vakardienas – platībās un ergonomikā –, man būtu kauns pat piedāvāt,” atzīst Jānis Grahoļskis, a/s „Ingrid D” valdes priekšsēdētājs.

“Mums ir darbinieki, vadītāji, kas brauc jau no blakus novadiem. Līdz ar to agri vai vēlu viņš varbūt gribēs pārcelties uz Talsiem, ja Talsi viņam varēs piedāvāt kvalitatīvu vietu, kur dzīvot,” saka Kaspars Eihe, SIA „Krauzers” līdzīpašnieks.

Talsu novadā ir gan daudzīvokļu nami, kas nekad tā arī nav tikuši pabeigti, gan nupat restaurētas dažu dzīvokļu mājas. Atverot sludinājumu portālus, šodien īrei pieejami vien pieci dzīvokļi visā novadā. Ekonomikas ministrija norāda, ka šī problēma ir sāpīga reģionu centriem un visām vietām, kur notiek attīstība un ražošana. Nākamajā gadā plānots atvērt īres namu būvniecības programmu, kurā būs pieejami 43 miljoni eiro. “Tur daudz īres namu nesanāks – varbūt 700 dzīvokļi tikai ir iespējams uzbūvēt. Jāņem vērā, ka pieļaujamā īres maksa, kāda drīkstēs būt, maksimāli ir 5,5 eiro uz kvadrātmetru,” saka Mārtiņš Auders, EM Mājokļu politikas departamenta direktors.

“Tie varētu būt uzņēmēji, kuri attīsta šo īres namu sektoru, un, ja nav uzņēmēju, kuri to var un vēlas realizēt, tad pašvaldības kapitālsabiedrības būtu kā instruments, caur kuru tiktu realizēta īres namu būvniecība,” skaidro Sandra Pētersone, Talsu novada domes priekšsēdētāja.

Tieši tā īres namu problēmu izdevies atrisināt Vidzemes pusē - Valmierā uzbūvēti vairāki, bet Smiltenē viens īres nams, to paveikušas pašvaldību kapitālsabiedrības. Lai gan pašvaldības pašas nevar būt būvētājas, tām jau šobrīd būtu jābūt skaidrībai par potenciālajām vietām.

Īres namu būvniecības programma būs paredzēta tieši reģioniem, nevis Rīgai un Pierīgai. Un plānots, ka programmu varētu veidot kā mājokļu fondu, kurā pēc noteikta perioda tiktu iemaksāta daļa īres maksas. “Tā nauda, kas mājokļu fondā ienāks, veidos pamatu, lai arī turpmāk varētu šādus īres namus būvēt,” saka Mārtiņš Auders.

Mārtiņš Auders norāda, ka būs arī noteiktas ienākumu kategorijas, ar kādām personas varēs pretendēt uz uzbūvētajiem īres namiem, sākot no 980 eiro uz mājsaimniecību vienistabas dzīvoklī, līdz gandrīz diviem ar pusi tūkstošiem trīs un vairāk istabu dzīvokļos.

 


Foto: Freepik