Īslīces upē konstatēts naftas piesārņojums

Īslīces upi Rundāles novada Viesturu pagastā šorīt visā tās platumā klāja naftas produktiem līdzīga kārta. Ūdens upē esot ieplūdis no netālu esošā strauta.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Viktorija Gribuste saka: “Šorīt ap plkst. 8.30 VUGD saņēma informāciju, ka Rundāles novada Viesturu pagastā upē Īslīce noplūdusi nezināma viela. Šobrīd VUGD upei pāri ir izvilkuši absorbējušās bonas gan tāpēc, lai samazinātu vielas tālāku pārvietošanos pa upi, gan arī tāpēc, lai šī viela uzsūktos.”

Vēl līdz pusdienlaikam atbildīgajiem dienestiem nebija skaidrības, no kurienes noplūde radusies. Tomēr izrādījās, ka vainīgs ir nelegāls pieslēgums naftas produktu cauruļvadam Polocka-Ventspils. 

Valsts vides dienesta Zemgales reģionālās vides pārvaldes vadītājs Hardijs Verbelis pauž: “Apmēram kilometru no naftas vada un apmēram kilometru arī no tās vietas, kur pa meliorācijas sistēmu dīzeļdegviela nonākusi strautiņā, pa strautiņu Īslīces upītē. Uz šo brīdi ir priecīga ziņa, ka ir atrasts noplūdes avots, kas ir likvidēts. Uzlikts žņaugs, un tur strādā “LatRosTrans” vīri.”

Vietējiem nelegālie pieslēgumi nav nekāds pārsteigums, jo, lai gan vairākus gadus šādi gadījumi neesot tikuši atklāti, agrāk tādu bijis daudz. Cik daudz dīzeļdegvielas nonācis upē, vēl tikai tikšot aprēķināts, bet pašreiz svarīgākais esot nepieļaut piesārņojuma nonākšanai Lielupē.

Hardijs Verbelis: “Tās bonas nenoturēja visu to daudzumu, un dabūja iekrāmēt bonas arī Jelgavas novadā. Braucām pāri Īslīces upītei Staļģenē, un tur tas piesārņojums vairs nav manīts. Tā kā ir labā ziņa, ka līdz Lielupei piesārņojums, iespējams, nenonāks.”

Par noziedzīgu nodarījumu pret vidi Valsts policijā uzsākts kriminālprocess. Likumsargi turpina skaidrot notikušā apstākļus, bet vides inspektori aprēķināt videi nodarītos zaudējumus. Pagaidām beigtas zivis šajā upē vēl neesot manītas.