Īsteno pirmo izbraukuma vakcināciju ar mobilo telti

Pagalmā pie Špoģu vidusskolas izvietota mobilā telts, kurā divās plūsmās visas dienas garumā vakcīnas saņem Daugavpils novada iedzīvotāji. Te vakcinācijas aptvere ir viena no zemākajām Latvijā – vien ap 7%, tāpēc pirmo šāda veida izbraukumu sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nolemts organizēt tieši šeit.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas komunikācijas konsultante Agnese Strazda: “Galvenais mērķis šajās mobilajās teltīs, mobilajos izbraukumos ir tiešām maksimāli rūpēties par konkrētā pagasta, konkrētā ciema iedzīvotājiem. Mēs fokusējamies, ka mobilās brigādes ar teltīm brauc uz tām vietām, kur šī vakcinācijas aptvere ir mazāka no konkrētajā vietā esošajiem iedzīvotājiem. Vakcināciju veicam brīvā dabā, brīvā vietā, teritorijā, bet šī telts nodrošina tādu vēja, sniega, lietus aizturēšanu.”

Zemessardzes (ZS) 3. Latgales brigādes 34. kājnieku bataljona komandieris, majors Anatolijs Derjugins skaidro: “Šī ir militārā telts, kura ir domāta karavīru izmitināšanai lauka apstākļos, bet šoreiz mēs viņu pielāgojām arī vakcinācijas centra vajadzībām. Mūsu uzdevums ir sniegt atbalstu vakcinācijas centram ar personālu. Tad, ar ko nodarbojas zemessargi, tad tas ir vakcinējamo plūsmas regulēšana un arī sabiedriskās kārtības nodrošināšana.”

Vakcinācijas process mobilajā teltī notiek tieši tāpat kā plašāka mēroga centros. Par pirmās darbības dienas secinājumiem speciālistiem vēl ir grūti spriest, būtisku starpgadījumu nav bijis.

Anatolijs Derjugins: “Viss notiek tā, kā bija plānots - cilvēkiem dažreiz vajag atgādināt, protams, par distances ievērošanu. Bet kopumā cilvēki uzreiz arī reaģē un tad ievēro to distanci. Un plūsma arī notiek diezgan raiti. Mēs gūstam arī pieredzi, šoreiz mums tas pasākums izvērtās ar to, ka tas mobilais centrs izvērsts konkrēti manā bataljonā pirmo reizi.”

“Mēs noteikti izvērtēsim, kāda bija šī atdeve, nākamajā nedēļā jau varēsim skatīties, kas ir šie nākamie punkti, kur mēs izmantojam šīs mobilās teltis, lai maksimāli daudz nodrošinātu vakcināciju tajos punktos, kur līdz šim redzam, ka tā aktivitāte ir bijusi mazāka,” saka Agnese Strazda.

Latgales reģionā aizvien ir viszemākā vakcinācijas aptvere – nedaudz virs 7%. Vakcinācijas projekta nodaļa skaidro, ka tam ir vairāki iemesli, to vidū zemākas iedzīvotāju mobilitātes iespējas un citi.

Agnese Strazda: “Mums jārēķinās arī ar dažādiem priekšstatiem par vakcināciju, kas ir izveidojušies iedzīvotājiem, gan, teiksim, blakus esošās informācijas telpas kontekstā. Vēlme pēc konkrētas vakcīnas saņemšanas, kas varbūt ir ļoti tāds emocionāls aspekts un nav pamatots datos, mūsu imunologu un ārstu vērtējumā. Rūpes par satura nodošanu visiem novadiem, visām teritorijām ir vienādas.”

Sākot ar 3. maiju, iepriekš izvēlētā vietā un laikā saņemt vakcīnu varēs visi Latvijas iedzīvotāji, priekšroku gan dodot tiem, kas jau līdz šim bija reģistrējušies vietnē manavakcina.lv.

Pavisam šajā reizē mobilajā teltī paredzēts vakcinēt līdz 150 cilvēkiem, no tiem lielākā daļa – seniori. Izbraukuma vakcinācija ar mobilajām teltīm notiks arī rīt – 1. maijā Daugavpilī, 8. maijā Rēzeknes novada Maltā, vēlāk arī citās Latgales vietās.

Tāpat svētku brīvdienās turpināsies prioritāro grupu vakcinācija iepriekš izveidotajos centros visā Latvijā, kopumā nodrošinot vakcīnas aptuveni 20 000 iedzīvotāju.


Foto: unsplash.com