Īstenojot skiču konkursa uzvarētājas ieceri, Līvānos tapis unikāls stikla trauks

Lai popularizētu stikla pūšanas tradīcijas, Līvānos nupat norisinājies skiču konkurss jauniešiem. Uzdevums bija radīt skici unikālam stikla traukam. Konkursa noslēgumā Līvānu stikla pūtēji īstenoja dzīvē uzvaru guvušā dalībnieka ieceri.

Līvānu Stikla un amatniecības centrā tika sveikta skiču konkursa “Stikla iecere” uzvarētāja – Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkne Renāte Dimpere. Konkursa uzdevums bija izdomāt un vizuāli atainot stikla trauku, kuru varētu radīt stikla pūšanas tehnoloģijā. Renāte radīja darbu “Zilā lagūna”, balvā guva iespēju klātienē vērot trauka tapšanas procesu, ko realizēja Līvānu stikla pūšanas darbnīcas stikla meistari – Aleksandrs Logvins un Valērijs Veiss. “Centos neizdomāt grūtas formas, jo domāju, kā būs uztaisīt,” stāsta Renāte Dimpere, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkne.

Ideja par konkursu radās mākslas menedžmenta studentei Lainei Gilučei, kura aktivitāti organizēja, izstrādājot savu bakalaura darbu. Mērķis ir popularizēt stikla pūšanas amata prasmes jauniešu vidū, kā arī atbalstīt jauniešu iniciatīvas. “Šī konkursa ideja radās, iedvesmojoties no pašu stikla pūtēju darba. Sarunas laikā ar centra vadītāju Ilzi Griezāni uzzināju, ka bieži vien stikla pūtējs īsteno skices, kas nav viņa radītas. Tādā veidā ir skices izpildītājs. Es studēju Daugavpils Universitātē. Šis konkurss ir mans bakalaura darbs. Nolēmu, ka ideja jāizvērš plašāk,” saka Laine Giluče, Daugavpils Universitātes studente.

Skiču konkursā piedalījās liels skaits interesentu. Renātes Dimperes darbs tika atzīts par labāko no vairāk nekā 100 iesūtītajām skicēm. “Tika iesūtītas 157 skices, bet daži dalībnieki neatbilda nolikumam - bija jaunāki, zem 13 gadiem. Konkursā piedalījās 119 skices. No skicēm žūrija izvēlējās 13. Tā, kas visvairāk sakrita, jo katrs žūrijas loceklis to darīja vienatnē, tā arī uzvarēja,” pauž Ilze Griezāne, Līvānu Stikla un amatniecības centra vadītāja.

Renātes radītā stikla trauka izveide nebija vienkāršs process pat pieredzējušajam stikla pūtējam Aleksandram Logvinam, kuram vairāk nekā 30 gadu pieredze šajā amatā. Visgrūtākais un atbildīgākais bija savienot abas skicē paredzētās daļas, tādēļ šajā momentā visi klātesošie aizturēja elpu. “Mums bija izstrādājumi, kurus no divām vai trim detaļām savienojām, bet tie bija mazākā izmērā. Šodien drusku lielāks izmērs bija. Man ļoti interesanti bija pamēģināt. Šādus izstrādājumus taisa lielāka komanda, kur ir trīs, četri, pat seši cilvēki. Es ilgu laiku domāju, kā pareizi sataisīt izstrādājumu. Ceru, ka mums izdevās,” atzīst Aleksandrs Logvins, stikla pūtējs.

Stikla trauku Renāte Dimpere saņēma kā balvu. Savukārt Līvānu Stikla un amatniecības centrā pauž ideju šādu konkursu īstenot arī nākamajos gados.