Izbraukuma vakcinācija laukos uzņem apgriezienus

Pa gandrīz neizbraucamiem ceļiem, nākot talkā arī armijai, Latgalē pie senioriem dodas vakcinētāju brigādes. Procedūru veic mediķi, bet gida lomā iejūtas kāds vietējās pašvaldības darbinieks - viņš labāk pārzina vietējo apkaimi un arī ļaudis. Šodien vakcinētājiem līdzi uz vairākiem Rēzeknes novada pagastiem devās arī ReTV.

Vakcinācijas komandai ReTV pievienojās Rēzeknes novada Nagļos. Pirms doties pie senioriem, autovadītājam karavīram Artim un medicīnas māsām Vijai un Tatjanai pievienojas vietējās pagasta pārvaldes darbinieks. Nagļos tas ir komunālās saimniecības pārzinis Andrejs.

Pirmais nokomplektētās vakcinācijas komandas pieturpunkts Nagļu pagastā ir pašā ciematā. Tur daudzīvokļu namā vakcīnu saņēma divas seniores. Elizabetes kundze pati diemžēl no dzīvokļa pati saviem spēkiem nespēj izkļūt. “Es četri gadi kā nekur neesmu bijusi. Trīs gadi atpakaļ, kad nomira meita, māsas dēls, brāļa dēļ nonesa pa kāpnēm lejā, mašīnā un līdz kapiem.”

Jāatzīmē, ka pie senioriem dodas tikai medicīniskā personāla pārstāvji un pagasta pārstāvis, jo seniori lielākos paši jau pazīst. Karavīrs paliek mašīnā, jo viņa galvenā loma šoreiz ir būt pie stūres. Un, braucot uz nākamo pieturvietu, viensētu, arī atklājas, ka ar zemas piekares auto līdz nākamajai seniorei nemaz nevar nokļūt. Karavīrs Artis šodien cēlies četros no rīta, lai no Lielvārdes laikā nokļūtu Latgalē.

Rēzeknes novada pagastos joprojām ir vieni no zemākajiem vakcinācijas rezultātiem. Kopš septembra pašvaldība mudina aktīvāk iesaistīties ģimenes ārstus, piedāvājot viņiem savu auto un vadītāju, lai līdz pacientiem nokļūtu un viņus savakcinētu mājās. Vēl arī pašvaldības darbinieki, lielākoties pagastu pārvalžu vai sociālie darbinieki, paši zvana un mēģina pierunāt vakcinēties.  “Kopējais senioru skaits vispār novadā ir 4200. Protams, tas aizņem ļoti lielu laiku - visus viņus apzvanīt -, jo nepieciešams iegūt kontaktus, kur zvanīt. Tas ir ļoti laikietilpīgi, jo ne visi viņi ir pieejami, ar katru cilvēku ir jāizrunājas, jāuzklausa viņa vēl paralēlās sāpes,” atzīst Andris Stafeckis, Rēzeknes novada izpilddirektora vietnieks.

Lai gan Nacionālo bruņoto spēku palīdzība piesaistīta tikai nesen, vakcinācija mājās jau notiek kopš aprīļa. Tiesa - interese tolaik bija daudz mazāka, pārsvarā atsaucās pilsētnieki, nevis laucinieki. “Pagājušajā reizē mēs, konkrēti mūsu brigāde, savakcinēja 32 cilvēkus, kas, ņemot vērā, ka viensētas mums neatrodas blakus kā Rīgā - mājiņa pie mājiņas -, ka starpā varbūt 20 un 30 kilometri, es domāju, ka tas rezultāts nav slikts,” atzīst Elita Cīrule, Rēzeknes slimnīcas galvenā māsa.

Vakcinācijas procesā iesaistītie gan atzīst, ka ir arī gadījumi, kad, pie iepriekš pierunāta cilvēka ierodoties, izrādās, ka viņš tomēr pārdomājis, bet šādu situāciju ir maz. Vēl līdzīga izbraukuma vakcinācija notikusi Krāslavas novadā. Šobrīd tādas tiek plānotas arī Augšdaugavas novadā un vēl arī Rēzeknes novadā.