Izdodas iecere par “zaļu asfaltu” - modificēto bitumenu izmantos biežāk

Jelgavas novada Vilces pagastā pirms pusgada uzklātais eksperimentālais asfalts, kura sastāvā ir arī gumijas granulas, joprojām ir ideālā stāvoklī. Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki darbu turpinot, jau rudenī tikšot izveidots vēl viens eksperimentālais posms ar uzlabotu asfalta receptūru. Šādu asfaltu neesot aizliegts ražot arī pašreiz, bet, visticamāk, plašāk tas varētu tikt izmantots pēc pāris gadiem, kad tehnoloģija būšot kārtīgi pārbaudīta, ražotāji būs atbilstoši aprīkojuši iekārtas.

Šīs ziemas mainīgie laika apstākļi teju visos asfaltētajos ceļos izgrauzuši pamatīgas bedres. Arī uz garākā asfaltētā ceļa Jelgavas novada Vilces pagastā bedru - tāpat kā ielāpu - netrūkst. Bedru neskarts gan palicis apmēram 350 metrus garais posms, kur pagājušā gada septembrī pirmoreiz Latvijā uzklāja asfalta segumu, kura sastāvā ir 15% gumijas granulas no nolietotām riepām. Pagasta pārvaldniece ReTV teic, ka bedrīšu lāpīšanai pagasta asfaltētajiem ceļiem gadā tiekot izlietoti ap 10 000 eiro, tāpēc ļoti ticējusi un cerējusi, ka eksperiments izdosies, šobrīd tā arī izskatoties. “Tā īsti mēs viņu pārbaudām tikai vairāku gadu garumā. Te ir ļoti intensīva smagā transporta kustība. Pa šo ceļu brauc arī transports, kas šķērso robežu ar šķembām, ar kokmateriāliem,” saka Anda Duge, Vilces pagasta pārvaldniece.

Novada domes priekšsēdētājs teic, ka nebūtu iebildumu pagasta ceļiem uzklāt “zaļāku asfaltu”, tomēr pagaidām tas īsti neesot iespējams. “Domāju, ka vispirms būtu nepieciešams “Latvijas Valsts ceļi” (LVC) standartos iekļaut kā prasību, līdz ar to ražotāji savās ražotnēs sāktu pielietot šo. Šobrīd, pērkot asfaltu, mēs kā pašvaldība varam nopirkt to, kas tirgū ir pieejams,” norāda Madars Lasmanis, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs.

Kā rakstiskā komentārā skaidro uzņēmums LVC, esošās specifikācijas neliedz būvniekiem izmantot pārstrādāto gumiju: “Būvniekam jāgarantē kvalitāte. Ja uzņēmēju tehnoloģijas to ļauj izdarīt, izmantojot gumiju, tas ir iespējams. Vienlaikus jānorāda, ka patlaban nav informācijas, kā šāds risinājums funkcionē ilgtermiņā reālos apstākļos. Tāpat nav zināms, cik efektīvi ir iespējams pārstrādāt ar gumiju modificētu asfaltu tā, lai nepārtrauktu ceļa segā izmantoto aprites ciklu.”

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kur tika izstrādātā jaunā asfalta receptūra, ReTV skaidro, ka darbs turpinoties. Plānots, ka rudens pusē, iespējams, turpat Vilcē varētu tikt uzklāts vēl viens ekperimentālais posms ar uzlabotu receptūru. “Plašāka pielietošana ir atkarīga arī no vairākām politiskām niansēm. Pasaules banka spiež, ka jābūt zaļajam iepirkumam, līdz ar to mums, zinātniekiem, arī būs iespēja iesaistīties, lai piedāvātu tādu opciju - zaļais risinājums, izmantojot nolietoto riepu gumijas granulas. Vēl kavē fakts, ka Latvijā ir tikai divi ražotāji, kuri var modificēt, kuri ir iegādājušies modificēšanas mezglus,” norāda Viktors Haritonovs, RTU Ceļu un tiltu katedras vadošais pētnieks.

Plašāka jaunā asfalta pielietošana uz Latvijas ceļiem paredzama pēc pāris gadiem. Visticamāk, tas tikšot piedāvāts kā viens no zaļajiem risinājumiem.


#SIF_NVZ2022