Izdodas piesaistīt ģimenes ārstu Snēpelē

“Kaut kā pa visiem mums ar to ir jātiek galā,” tā saka ģimenes ārsti Kuldīgas novadā. Jau ziņojām, ka sadarbspējīga Covid-19 sertifikāta trūkuma dēļ Nacionālais veselības dienests Latvijā pārtrauca līgumu ar četrām ģimenes ārstēm, viena no viņām praktizēja Kuldīgas novadā – ne tikai pilsētā, bet arī Snēpeles pagastā. Tā cits ģimenes ārsts bjia jāmeklē vairāk nekā 1500 cilvēkiem. Iespēju robežās novada ģimenes ārsti cenšas cilvēkiem neatteikt. Arī Snēpelē no šīs nedēļas sākuma reizi nedēļā izdevies piesaistīt citu ģimenes ārstu. 

 Ceturtdienās Snēpeles pagastmājā ierīkotajā ģimenes ārsta praksē ārsta palīdze Brigita Jansone strādā viena pati. Lai arī pārtraukums no brīža, kad te beidza strādāt iepriekšējā ģimenes ārste un viņas vietā izdevās piesaistīt dakteri Inesi Zīli, bija neliels, ir darba pilnas rokas. Ārsta palīdze Brigita Jansone stāsta: “Lielākā daļa nāk pārreģistrācijas dēļ, un tad jau arī receptes jāraksta ir. Līdz gada beigām jau te ies ātrāk viss, cilvēki rakstās arī uz potēm pat rindā jau.”

Snēpeles pagasta pārvaldē priecājas, ka 6. decembrī parakstīts nomas līgums ar jauno ģimenes ārsti, jo ir ļoti būtiski, lai ģimenes ārsts kaut reizi nedēļā pieņemtu pacientus arī Snēpelē, jo ne visiem ir iespēja izbraukāt.  Snēpeles pagasta iedzīvotāja Aina Timbra ReTV Ziņām atzīst: “Tā kā man mājās ir guļoša mamma, viņa ir paralizēta, es viņas kopju, tad es nevaru nekur no mājām tālu projām, zālītes izrakstīt, tas viss ir ļoti labi. “

Snēpeles pagasta pārvaldes vadītāja Aiga Bulava teic: “Man sķiet, ka šī nedēļa iesākusies kā kā Ziemassvētku laiks, tā dakterīte, ka kā Zemassvētku daāvaniņa mūsu pagastam.”

Ģimenes ārstes Ineses Zīles praksē jau bija vairāk nekā 2000 pacientu, šobrīd no Snēpeles pagasta nākuši klāt vēl 100, bet cilvēki turpina pieteikties. Ārste rūpējas par cilvēku veselību Kabiles, Vārmes, Turlavas un nu jau arī reizi nedēļā Snēpeles pagastā. Viņu sastopam darba dienas sākumā Turlavā. Daktere atzīst, ka bijis jāpārdomā, vai piekrist uzņemties vēl vienu prakses vietu: “ Nu kur tam cilvēkam reāli iet, pilsēta visus nevar paņemt, es saprotu visiem pāri par 2000, kaut kā visiem kopā jātiek galā, gan jau ar laiku kāds jauns kolēģis atnāks strādāt.”

Snēpele bija viena no vietām, kur praktizēja ģimenes ārste Zanda Zauere, pavisam praksē bija vairāk nekā 1500 pacientu. Cik šobrīd ir atraduši citu ārstu, nav zināms, jo Nacionālajā  veselības dienestā šādas statistikas nav. Piemēram, Rūtas Eglītes doktorātā Kuldīgā piereģistrējušies apmēram 400. No tiem 250 ir pie ārstes Zaigas Rones, kura ir jaunā ģimenes ārste un praktizē divus gadus. 

Daļa ir tāda, kuriem iesaka griezties te, domā, ka jauns un tad prakse ir, iespējams, ne tik pilna kā pārējiem, citi nāk, kādi pacienti ir, tad iesaka, visus paņemt nevar, dažkārt dienā reģistrējam 30 jaunu pacientu, kādam nākas atteikt. Situācija ir izveidojusies tāda, kāda viņa ir.

Kuldīgas novadā šobrīd ir 18 ģimenes ārsti. Vairāki ir pensijas vai tuvu pensijas vecumam, kas tuvākajos gados tikai saasinās akūto ģimenes ārstu trūkumu. Lai piesaistītu jaunos ģimenes ārstus, pirmo reizi pašvaldībā izveidots stipendiju fonds tieši ģimenes ārstiem rezidentiem. Pieteikšanās noslēdzas nākamā gada 10. janvārī, bet viens pretendents stipendijai jau esot, apstiprina pašvaldībā. 


Foto: TV Kursa