Izgaismojas problēmas ar apkures pabalstiem

No 1. oktobra, kad pašvaldībās uzsākta pieteikumu pieņemšana valsts apmaksātai apkures kompensācijai, Jelgavas un Dobeles novados saņemti aptuveni četri tūkstoši iesniegumu katrā. Lielākoties kompensācijai par malku bez saglabāta iegādes čeka. Uzrunātie iedzīvotāji norāda, ka čekus par malkas iegādi pārdevēji gan nemaz nedodot. Jelgavas novadā esot atklāti arī vairāki gadījumi, kad pievienotie pirkuma čeki izrādījušies viltoti.

Šogad strauji kāpusi ne vien elektrības un gāzes cena, bet arī kokskaidu brikešu, granulu un malkas cena, kas ir populārākie kurināmā veidi lauku rajonos. Tāpēc iedzīvotāji neesot kavējušies pieteikties kompensācijai par izdevumiem apkures sezonā., tostarp vienreizējam pabalstam 60 eiro apmērā, ja par pavasarī iegādāto malku nav saglabājies čeks. Dobeles novadā oktobrī saņemti gandrīz 3900 iesniegumu, no kuriem 90% pretendējot uz vienreizējo malkas pabalstu.

“Mums katru nedēļu ir virtuālas sapulces ar Labklājības ministriju. Sistēmas izstrādātājs sola risinājumus nedēļu no nedēļas. Mums uz šodienu ir divpadsmit šādi gadījumi, kad cilvēks vēlas saņemt skaidru naudu. Mēs iesniegumu pieņemam, atzīstam par atbilstošu likuma prasībām, gaidām no ministrijas risinājumu,” norāda Madars Lasmanis, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs.

Lai saņemtu kompensāciju par nākamo malkas kravu, ar kontu bankā vien nepietiks. Vajadzīgs arī čeks par malkas iegādi. Te nu izgaismojas it kā sen zināmā problēma – ēnu ekonomika. Jelgavas novadā dažkārt gan esot nācies sastapties ar iedzīvotājiem, kuri čekus vienkārši noviltojuši, tādējādi cerot saņemt lielāku atbalstu. Tas gan ātri atklājoties. “Mēs sazināmies ar iedzīvotājiem pašiem, arī ar malkas vai granulu piegādātājiem, kas to informāciju noprecizē, lai varam pieņemt pareizo lēmumu iesniegumam,” saka Matīss Kellerts, Cenu un Ozolnieku pagastu apvienības pārvaldnieks.

Madars Lasmanis: “Falšo čeku esamība ir konstatēta. Protams, tas nav liels skaits. Mums līdz desmit gadījumiem ir bijuši. Ir reāli viltoti maksājumu dokumenti, mēs par to informējam dienestus.”

Vienreizējajai kompensācijai par malku bez čeka var pieteikties līdz 30. novembrim, bet ar čeku atbalstu varēs saņemt līdz apkures sezonas beigām – aprīlim.


#SIF_NVZ2022