Izgatavo sveces ēdiena uzsildīšanai un siltumam Ukrainā palikušajiem

Latvijā arvien lielāku atsaucību gūst blindāžas sveču izgatavošanas darbnīcas. Blindāžas sveces ir liels palīgs karadarbības skartajā Ukrainā palikušajiem, lai sasildītos paši vai sasildītu tēju un maltīti. Nupat pirmā sveču liešanas darbnīca aizvadīta Rēzeknē, kas vienkopus pulcēja ne vien rēzekniešus, bet arī kara bēgļus no Ukrainas. 

Kāds griež strēmelēs un loka kartonu, kāds smalcina parafīnu, citi to kausē – telpās, kur Rēzeknē jau vairākus mēnešus pulcējas brīvprātīgie, lai sniegtu atbalstu kara bēgļiem, šajā reizē top blindāžas jeb ierakumu sveces tiem, kas palikuši Ukrainā. Brīvprātīgā, darbnīcas organizatore Diāna Selecka: “Parastā svece deg, vējam pūšot, tā izdziest. Bunkura svece ir metāla bundžā ar lielu daudzumu kartona, ar lielu daudzumu parafīna. Raksta, ka tā var degt vairākas stundas, vējš to nevar nopūst. Un uz tās 20 minūšu laikā var uzvārīt, piemēram, litru ūdens.”

Atsaucība ziedot blindāžas svecēm nepieciešamos materiālus, gan iesaistīties ar izpalīdzīgu roku ir liela. Šeit sanākušie atzīst, ka tas ir mazākais, ko spēj darīt, lai atbalstītu Ukrainas aizstāvjus.

Starp klātesošajiem ir ne vien vietējie iedzīvotāji, bet arī Ukrainas pilsoņi, kuriem Rēzekne ir pagaidu mājas. Iesaiste šādās darbnīcās viņiem ir kā papildu iespēja satikt savējos, socializēties un rast sajūtu, ka viņi šeit nav vieni. Kara bēglis no Ukrainas Valērijs stāsta: “Sākotnēji mēs atbraucām tikai mazbērnu dēļ. Sieva Daiga ir latviete, dzimusi Rēzeknē. Pusgada laikā esmu šeit adaptējies tā, ka uzskatu Rēzekni par savu pilsētu. Šī pilsēta mūs tiešām pieņēma, ne mani vienīgo, visus ukraiņus kā savējos.”

Darbnīcas līdzorganizatore Māra Āze: “Pajautāt cilvēkam, bēglim, kā tu jūties, nav nemaz tik viegli. Un sanāk tā, ka tev ir jābūt gatavam dzirdēt, ka viņam ir nomirusi māte, tēvs, vai par viņu pašu uz robežas ir ņirgājušies.”

Gatavās ierakumu sveces no Rēzeknes ceļos uz Rīgu, uz biedrībām, kas jau tuvākajā laikā organizēs to nogādāšanu Ukrainā. Līdzīgas ierakumu sveču izgatavošanas darbnīcas notiek arī citviet Latvijā.


 #SIF_NVZ2022