“Izglāb princi! Pārnes krupi pāri ceļam!” - DAP izveido kampaņu

Pirmo reizi notiks kampaņa “Izglāb princi! Pārnes krupi pār ceļam!”. Kampaņas mērķis ir glābt krupjus to migrācijas laikā pavasarī, kad bojā aiziet tūkstošiem šo rāpuļu.

Kad ziema atkāpjas un krupji sāk pamosties no ziemas miega, tie migrē uz tuvākajām ūdenstilpēm. Bieži vien šis migrācijas ceļš ir pāri autoceļiem.

“Mēs aicināsim brīvprātīgos iesaistīties un palīdzēt pārnest krupju pāri ceļam. Parasti šī migrācija notiek divas, trīs dienas, maksimums nedēļu, pats ilgākais laiks - divas nedēļas atšķirīgās vietās un punktos. Tad šajos punktos vajadzētu ik vakaru pastaigāt, patrulēt un palīdzēt viņus pārnest pāri, lai viņiem šo migrācijas ceļu paātrinātu, tādā veidā mēs izglābtu ļoti daudz krupju dzīvības,” saka Elīna Ezeriņa, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve.

Balstoties uz ārzemju pieredzi, kur šādas kampaņas notiek jau sen, akcijas ietvaros katru gadu tiek izglābti tūkstošiem krupju dzīvību. Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja ReTV saka - krupju dzīvība ir ļoti nozīmīga visā barības ķēdē. “Ja krupis no ēdienkartes izkrīt, tie, kas viņu ēd, ir spiesti pārslēgties uz kaut ko citu. Iespējams, ka viņi to var kompensēt, bet tas nozīmē, ka plēsēja spiediens uz pārējiem ēdamajiem palielinās. Notiek tas, ko sauc par līdzsvara izjaukšanu,” pauž Vilnis Skuja.

Krupji labvēlīgos laikapstākļos spēj nodzīvot pat līdz 40 gadiem. Kopējās kampaņas finansējums ir nepilni trīs tūkstoši eiro. Plānotais akcijas sākums būs atkarīgs no tā, kad atkāpsies ziema un iestāsies pavasaris apmēram pēc pusotra mēneša. 


Foto: Freepik