Izmetot mežā vienu mazo bateriju, piesārņo kubikmetru zemes

Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju nešķiro mājsaimniecībā radušos atkritumus, savukārt katrs desmitais sadzīves atkritumos izmet pat tādus bīstamus atkritumus kā baterijas, liecina ražotāju atbildības organizācijas “Latvijas Zaļais punkts” veiktais pētījums. Lai arī valsts noteikusi, ka no tirgotā atpakaļ jāsavāc 45%, organizācijā norāda, ka varam savākt arī vairāk, lai baterijas aiziet tālāk uz pārstrādi, nevis nonāk vidē. Neatbilstoši utilizētas baterijas rada draudus ne tikai videi, bet arī cilvēka veselībai.

AS “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis saka: “Ja, piemēram, mežā izmet vienu pirkstiņbateriju,  tiek piesārņots viens kubikmetrs zemes. Baterija satur niķeli, kadmiju, mangānu un vēl dažādus ķīmiskos elementus. Nonākot apkārtējā vidē, tā tiek piesārņota. Pēcāk nonāk gruntsūdenī, augos, dzīvniekos, un mēs jau to ūdeni kādreiz arī dzeram. Ja savācam atpakaļ, aizsūtām uz pārstrādi, pirmkārt, neesam piesārņojuši zemi, otrkārt, esam caur pārstrādi atguvuši atpakaļ iepriekš pieminētās izejvielas.”

Lai vērstu sabiedrības uzmanību uz videi kaitīgo atkritumu bīstamību, kā arī veicinātu bateriju šķirošanu, šodien atklāta bateriju šķirošanas kampaņa. Tās rīkotāji arī atgādina, ka izlietotās baterijas ir jānodod speciālajos šķirošanas punktos, kas pieejami tirdzniecības vietās. 

Sadarbībā ar partneriem “Latvijas Zaļais punkts” izvietojis vairāk nekā 350 speciālās bateriju šķirošanas kastes. Tās ar vien aktīvāk tiek izvietotas arī citās vietās, piemēram, izglītības iestādēs, birojos, daudzdzīvokļu namos un citviet. Tāpat baterijas var nodot atkritumu šķirošanas laukumos.


Foto: Freepik