Izpaliekot Svecīšu vakariem, par mirušajiem aicina aizlūgt vienatnē

Četras mājsēdes nedēļas sakritušas ar laiku, kad Latvijas kapsētās tiek aizdegtas svecītes un pieminēti aizgājēji. Kopīgos aizlūgumus tāpat kā citus pasākumus kapos nācies atcelt, tāpēc apmeklēt mirušo pēdējās atdusas vietas aicina vienatnē vai šaurā ģimenes lokā. Kā tas notiek Latgalē?

Oktobra vai novembra nedēļu nogalēs pulcēties kapsētās - tā tomēr ir laicīga, padomju laikos radusies tradīcija, skaidro Dricānu draudzes prāvests. Tikai mūsdienās to pārņem baznīca, aicinot ne vairs tikai pieminēt, bet arī aizlūgt. “Mēs to aktualizējām, un cilvēki labprāt atsaucas. To mēs ieviesām, bet ne visos, bet lielākajos kapos. Atsaucība bija gandrīz tikpat liela kā vasarā uz Kapu svētkiem,” saka Māris Laureckis, Dricānu draudzes prāvests.

Priesteris Māris Laureckis, skaidrojot, kāpēc ticīgie aizlūdz par aizgājušajām dvēselēm, salīdzina, ka arī tās atrodas Šķīstītavā, kas ir kā mājsēde. “Arī mēs, ticīgie, vēlamies viņām palīdzēt, šīm dvēselēm, kas ir Šķīstītavā un gaida priecīgo brīdi satikt Dievu.”

Taču ne visos Latgales katoļu kapos Svecīšu vakari notiek tikai un vienīgi vietējā priestera klātbūtnē. Piemēram, Nautrēnu pagasta kapos Svecīšu vakaros kapsētās skan nevis priesteru balss, bet garīgās dziesmas izpilda Rogovkas etnogrāfiskā ansambļa dalībnieces. “Mums ir vienpadsmit apstāšanās vietas. Paldies sievietēm, kas iet un lūdzas, jo mums ir noruna: var nebūt neviena cilvēka, bet mēs esam atnākušas, mēs lūdzamies par mūsu aizgājējiem, par mūsu mīļajiem, vecākiem, vecvecākiem,” pauž Anna Garanča, Rogovkas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja.

Dažās kapsētās paspēts aizlūgt vēl pirms ārkārtējās situācijas un mājsēdes sākšanās, taču tagad tradīciju nākas pārtraukt. “Bet iet ģimenes, iet sakopj. Šo tradīciju cerams šīs visas pārmaiņas neiznīcinās, mēs ļoti, ļoti ceram,” saka Anna Garanča. “Mēs arī braucam uz kapiņiem, uzliekam ziedus un svecītes, noskaitām lūgšanas, tāda mums tā tradīcija,” stāsta Irēna Rancāne, Rogovkas etnogrāfiskā ansambļa dalībniece.

“Es domāju, ka tā forma nav galvenā, visi vai ne visi, bet tas ir jādara un jādara regulāri. Ja man mamma to jau ir darījusi, paši izaugām to darot, turpinām tagad darīt to,” skaidro Nellija Žogota, Rogovkas etnogrāfiskā ansambļa dalībniece.

Pulcēšanās ierobežojumu dēļ Svecīšu vakaru pasākumi kapsētās atcelti, taču atbraukt un sakārtot kapu kopiņas, lai pieminētu vai aizlūgtu var individuāli vai ģimenes lokā. 


Foto: Freepik