Izplatās Covid-19 jaunais paveids

Pēdējās divās nedēļās sabiedrībā ir vērojams saslimstības pieaugums ar Covid-19. Epidemiologi to skaidro ar cilvēku aktīvāku pulcēšanos telpās, jo atšķirībā no gripas kovidam nav raksturīgas izteiktas sezonalitātes. Lai sevi pasargātu no smagas slimības gaitas un nonākšanas stacionārā, laikus nepieciešams vakcinēties. 

Lai gan dažādām infekciju slimībām ir raksturīga sezonalitāte, tās vairāk izplatās rudens un ziemas mēnešos, par Covid-19 to nevar teikt. Arī vasaras mēnešos saslimšanas gadījumi konstatēti, cilvēki ārstējušies stacionārā, reģistrēti arī nāves gadījumi. Slimību un profilakses centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja: “Vasarā intensitāte bija daudz zemāka, ja pozitīvo testu īpastvars bija 5-10%, tad pēdējās trīs nedēļās tā jau ir 24-25%, attiecīgi stacionētie, – ja vasarā vidēji 16 nedēļā, tad tagad 39 gadījumi.”

Par to, ka saslimstība ar kovidu pamazām pieaug, liecina arī notekūdeņu veiktais monitorigs. Sešās pilsētās atklāts arī jaunais kovida “Eris” paveids. Tiesa gan – laboratoriski tas vēl nevienam pacientam nav apstiprināts. Kā norāda SPKC pārstāve, “Eris” radies Omikrona paveida mutācijas rezultātā, tam raksturīga viegla slimības gaita. “Šeit ir jābūt uzmanīgākiem cilvēkiem ar kādām hroniskām saslimšanām, cilvēkiem ar novājinātiem organismiem, senioriem, kuriem tas var izraisīt smagāku slimības gaitu.”

Lai sevi pasargātu no saslimšanus, svarīgi atcerēties ierastos profilakses pasākumus – mazgāt rokas, vēdināt telpas un ievērot distanci. Savukārt personām, kuras ietilpst kādā no riska grupām, ir būtiski vakcinēties. Epidemiologi rekomendē to darīt oktobrī. “Senioriem, 65+, arī personām ar hroniskām slimībām. Vakcināciju veikt dodamies pie sava ģimenes ārsta. Tālāk, kā ģimenes ārsts organizē praksē savu darbu, – viņš vakcinē pats vai norāda tuvāko vakcinācijas kabinetu, kur to var veikt.”

Jāpiemin, ka atsevišķi vakcinācijas kabineti teju kā saņēmuši pašas jaunākās vakcīnas pret Covid-19. Tiklīdz būs pieprasījums no cilvēkiem, šīs vakcīnas tiks pasūtītas un nonāks arī Vidzemes slimnīcas vakcinācijas kabinetā. “Interese cilvēkiem nav liela. Bet tas varbūt saistīts ar to, ka dzīvojam miera periodā vasaras laikā, bet tagad visi ir atgriezušies skolās, tuvojas ziema, domāju, ka dati vēl mainīsies, gan jau rudens beigās un ziemā pieaugs,” saka SIA “Vidzemes slimnīca” pārstāve Agnija Upīte.

Vienlaikus, saņemot vakcīnu pret kovidu, iespējams vakcinēties arī pret gripu. Šī pote gan bez maksas pieejama atsevišķām sabiedrības grupām, taču jāuzsver, ka šogad Latvijā būs pieejami trīs dažādi gripas vakcīnas veidi. Arāja: “Bērniem ar hroniskām slimībām ir atsevišķa vakcīna, tad ir vakcīna sabiedrībai kopumā, ko mēs līdz šim arī lietojām. Šosezon ir arī jauna vakcīna seioriem 65+, kas ir augstākas intensitātes, lielākas aizsardzības, kas tas ir tiešām senioriem.”

Epidemiologi atgādina, ka īpaši jau personām no riska grupām, uzturoties publiskās vietās, kur nereti grūti ievērot distanci, drošākais veids, kā sevi pasargāt no inficēšanās, ir lietojot sejas aizsargmasku. 


#SIF_MAF2023