Izplatoties omikrona variantam, dažviet nav iespējams vakcinēties

Tuvojoties Covid-19 vīrusa omikrona variantam, aizvien biežāk izskan aicinājums saņemt balstvakcīnu, ja kopš vakcinācijas pabeigšanas pagājuši trīs mēneši, bet pēc “Janssen” potes - divi mēneši. Novados, kur nav atvērti pašvaldību vakcinācijas centri un pašlaik nenotiek arī izbraukuma vakcinācijas, tas gan esot visai sarežģīti. Īpaši tiem cilvēkiem, kuri nevar vakcinācijai pieteikties interneta vietnē.

Dobeles novada iedzīvotāji pirmās potes pret Covid-19 saņēma pašvaldības vakcinācijas centrā sporta hallē vai izbraukuma vakcinācijās darba vietā, cerēja, ka turpat saņems arī balstvakcīnu. Tomēr tagad vakcinācijas centrā valda klusums. Arī izbraukuma vakcinācija gada nogalē paredzēta tikai Rīgā un Latgales reģionā. Tie, kuri lieto internetu, problēmas neredzot, jo vakcinēties iespējams arī citās ārstniecības iestādēs.

Ne slimnīcas mājaslapā, ne arī pie ārdurvīm informācijas par iespēju saņemt Covid-19 vakcīnu gan nav. Daudzi cilvēki jūtas apmulsuši, gaidot vēstules no veselības dienesta. Citi cenšas pierakstīties paši, tomēr izpildīt aicinājumu saņemt balstvakcīnu, kas vairāk pasargātu no jaunā lipīgākā vīrusa omikrona varianta, nereti kļūst teju par neiespējamo misiju. “Uz 8989 sazvanīt nav iespējams, tur tikai klausies mūziku. 40 minūtes es paklausījos, tad mani atslēdza vispār. Pie ģimenes ārsta uz janvāra vidu ir iespēja pieteikties tikai,” stāsta kāds dobelnieks.

Vēl sarežģītāk tas ir attālākos pagastos, kur nav ne ģimenes ārsta, ne sabiedriskā transporta, arī internets ir vien retajam. Esot nācies dzirdēt pat tekstu, ka nevajag dzīvot laukos, ja grib vakcinēties. Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka pašvaldību centri daudzās pašvaldībās jau atvērti, uzsāktas arī izbraukuma vakcinācijas, bet vietas izvēle esot atkarīga no vairākiem apstākļiem. “Mēs rēķinām, vai esošā jauda, esošo ārstniecības iestāžu, tai skaitā arī ģimenes ārstu prakses, var nodrošināt šo kapacitāti, vai tas paņems ilgu periodu, lai visi cilvēki varētu savakcinēties. Pārsvarā gandrīz visās pašvaldībās ir ierobežota kapacitāte, tāpēc ir šie vakcinācijas centri un izbraukuma vakcinācijas,” norāda Eva Juhņēviča, Nacionālā veselībasdienesta (NVD) pārstāve.

Janvāra pirmajās nedēļās vakcinācijas centri tikšot atvērti vēl desmit pašvaldībās, tostarp arī Dobelē. Paplašināts tikšot arī izbraukuma vakcināciju aptvertais reģions.

Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Safranovičs: “Šobrīd mums notiek sarunas par to, ka pēc jaunā gada NVD ir gatavs organizēt vienu brigādi, kas divreiz nedēļā veiks balstvakcināciju. Mēs jau esam vienojušies par telpām, šoreiz tas būs kultūras namā.”

Pēc NVD datiem, pašreiz iespēju saņemt balstvakcīnu vēl nav izmantojuši aptuveni 670 000 cilvēku visā Latvijā.


Foto: Freepik