Izrāde Cēsu Jaunajā pilī par Zīversu dzimtas balto zvirbuli, slavenu mēmā kino aktrisi

Cēsu teātris radījis iestudējumu par leģendām apvītās Zīversu dzimtas atvasi Katrīnu fon Zīversu, kura dzimusi Cēsīs un kļuvusi par mēmā kino aktrisi Vācijā. Īpašu auru izrādei piešķir spēles vieta – Zīversu dzimtas kādreizējās rezidences Cēsu Jaunās pils Lielais salons. 

Katrīna fon Zīversa savā laikā uzskatīta par Zīversu dzimtas balto zvirbul, jo kļuva par aktrisi, lai gan viņas aprindu cilvēki šo profesiju uzskatīja par visai nievājošu. Ar skatuves vārdu Kissa fon Zīversa viņa piedalījusies vismaz 19 mēmā kino lentēs. Izrādes režisore Edīte Siļķēna stāsta, pēc kādas Cēsu pīlī aizvadītas Leģendu nakts viņu aizvien tirdījusi vēlme atklāt, kas ir šī personība. “Šis viņas stāsts un nepabeigtā informācija, kas ar Katrīnu notika, paliek joprojām nezināms. Tas ieintriģēja, iesēdās pakausī, un šo ideju nēsāju līdz brīdim, kad sākām to realizēt.”

Īpaši Cēsu teātrim stāstu par baltvācu muižkungu dzimtas pēcteci radījusi dramaturģe Inese Tālmane. Viņa atklāj, ka caur šo lugu vēlējusies izprast aristokrātiskās būtnes iekšējo pasauli, viņas vēlmi pēc brīvības un alkām piepildīt savus sapņus. “Es vienmēr uz izrādēm eju mazliet satraukta. Ar domu, vai nebūs kauns iziet priekšā. Šoreiz tā nebija, aktieri ir izdarījuši milzīgu darbu, tāpat režisore. Man ļoti patika.”

Kā atklāj titullomas atveidotāja Ilze Jansone, radīt Kissas tēlu nav bijis viegli, jo vēstures materiālos ir ļoti maz informācijas par šo personību. Šis un tas atrodams muzeja arhīvos, arī baznīcas grāmatās. “Mēs katrs kā komanda rakām kaut mazāko informāciju, likām kopā, skatījāmies, kā izskatās, ilgi meklējām viņas filmu, kurā viņa tēlo prostitūtu, tad likām, ko un kā sapratām, kas ar viņu notika, lai uzķertu to sajūtu.”

Aktrise uzskata, ka stāsts par Kissu ir aktuāls arī mūsdienās. Cilvēkiem aizvien ir būtiski jautājumi par piedošanu, dzimtas turpināšanu un savu sapņu sasniegšanu. Aktrise uzsver, īpašu noskaņu izrādei piešķir autentiskā vide – Cēsu Jaunā pils. “Šeit ir jūtama tāda aura, kas tevi pārņem. Līdz ar to šī ir mana izaicinošākā loma līdz šim. No otras puses, viņa bija viegli iemiesojama sevī, jo telpa, vieta, aura un noteikti aktuālās problēmas, kas, lai arī izspēlētas no 19. gada, bet es ticu, ka katrs skatītājs Kissā var atrst sevi.” 

Izrādi par Katrīnu fon Zīversu Cēsu teātris radījis ar mērķi mudināt apmeklētājus doties izzināt Cēsu Jaunās pils vēsturi un vērtības, kas šeit glabājas.