Izskan kritika par portāla Latvija.lv kvalitāti

Latvijas Republikas grāmatvežu asociācijas pārstāve Lilita Beķere ReTV Ziņām atzīst, ka šobrīd portāls Latvija.lv ir pēdējā vietne, kuru viņa kā grāmatvede mēģinātu izmantot kādu sev nepieciešamu e-pakalpojumu saņemšanai.

Lilita Beķere pauž: “Šis portāls nav būvēts no lietotāju vēlmēm, kā lietotājs to vēlētos redzēt. Tas būvēts pēc pasūtītāju gribas tā, ko pasūtītājs ar to gribēja pateikt, bet ne no lietotāju skatu punkta.”

Šobrīd portālā ir daudz liekas informācijas, tāpat tas ir ļoti nepārskatāms un dizainiski sarežģīts. “Grāmatveži jau draudzējās ar elektroniskajām lietām, mēs esam tādi advancētāki kā vidusmēra cilvēks, kurš datoru ikdienā maz lieto. Tad tam parastam cilvēkam, nu, viņš nezina, ko tur iet vispār,” uzskata Lilita Beķere.

Piemēram, nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli, autorizējoties caur Latvija.lv, šobrīd esot ļoti sarežģīti, tāpēc valmierietis Antons šo maksājumu veicot pa tiešo Valsts kasē. Viņš pauž: “Atverot vaļā, tur viss ir sarkans un rakstīts, ka to un to nevar izdarīt, tas un tas nestrādā un kas tik tur vēl ne.”

ReTV Ziņām Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja stāsta, ka ikdienā autorizācija elektroniskajā portālā e-veselība notiek caur Latvija.lv. Sarmīte Veide atzīst - netrūkst situāciju, kad pieslēgšanās kavējas. Tāpat šobrīd nav iespējams saņem e-konsultāciju pakalpojumu no ģimenes ārstiem. Pandēmijas laikā daudziem tas varētu būt svarīgi.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide gan bilst, ka, ja portāls nedarbojas, saziņai tiek izmantotas citas iespējas, kā Zoom, Skype vai konsultācijas telefoniski.

Portāla uzturētājs Valsts reģionālās attīstības aģentūra ReTV Ziņām skaidro, ka, ja portālā parādās ziņa, ka kāds no pakalpojumiem nav pieejams, tas ir saistīts ar problēmām attiecīgās iestādes e-pakalpojumu nodrošinājumā.

Jāpiebilst, Valsts reģionālās attīstības aģentūra apzinās, ka daudzi portāla tehnoloģiskie un dizaina risinājumi ir novecojuši, taču jauni risinājumi tiek izstrādāti vien pakāpeniski.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ReTV Ziņām atzīst, ka nav apmierināta ar portāla darbību. Šobrīd tiek izstrādāta tā tālāka attīstības stratēģija un meklēts papildus finansējums.

Atbildīgās amatpersonas nespēja nosaukt, cik daudz līdzekļu līdz šim ir ieguldītas portāla Latvija.lv izveidē, tāpat nav zināms, cik nepieciešams tā pilnveidošanā. Skaidrs vien tas, ka vienotās autorizēšanās sistēmas uzturēšana ik mēnesi izmaksā 8000 eiro.


Foto: Latvija.lv