Izsmēķis – mīna ar laika degli

Lai gan lielākā daļa piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, tikai piektdaļai smēķētāju rūp, kur tie tiek izmesti, liecina Latvijas Zaļā punkta veiktā aptauja. Tāpēc, lai pievērstu uzmanību sabiedrības paradumiem izsmēķus izmest tam nepiemērotās vietās, atklāta kampaņa “Izsmēķis – mīna ar laika degli”. Tās laikā vairākās vietās Latvijā izvietos ceļojošu vides objektu, mudinot sabiedrību aizdomāties par nomesta izsmēķa kaitīgo ietekmi uz apkārtējo vidi. 

No ik gadu Latvijā radītajiem cigarešu izsmēķiem aptuveni 30% tā arī netiek izmesti atkritumu urnās. Līdz ar to vidē nonāk apmēram 118 tonnu cigarešu izsmēķu. 

Arī ReTV uzrunātie iedzīvotāji uzskata, ka gan smēķēšana, gan arī izsmēķu izmešana tiem nepiemērotās vietās ir problēma, kas būtu jārisina. Oļģerts: “Es vispār piemērotu vietu neredzu tādam atkritumam, jo toa vispār ražot nevajadzētu, sāksim jau ar to. Otrkārt, mums nevajadzētu pieprasīt tādus atkritumus vispār un pirkt, milzīga nauda. Un, treškārt, absolūti pareizi, tas ir viens no sliktākajiem atkritumiem, kas nesadalās, visi toksiskie savienojumi iekšā.”

SIA “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis: “Tie ir ļoti bīstami un videi kaitīgi atkritumi, jo, ja kāds varbūt iedomājas, ka filtrs sastāv no vatītes, tad man ir jāapbēdina, tas tā nav. 98% no šī izsmēķa sastāva ir plastmasa, celulozes acetāts, kas praktiski dabīgos apstākļos dabā nesadalās, un tas var aizņemt vairāk nekā 10 gadus, lai tur kaut kas sāktu pārstrādāties.” 

Izsmēķiem pamazām pārstrādājoties, no tiem sāk izdalīties arī dažādas kaitīgas vielas – svins, arsēns, benzols un aldehīds, kas, nonākot dabā, rada nopietnu vides apdraudējumu. 

Vai situācija pēdējā laikā uzlabojas, smēķētājiem arvien vairāk cenšoties izsmēķus izmest atkritumu urnās, ReTV uzrunāto iedzīvotāju viedokļi atšķiras. Artūrs: “Cenšas tomēr izmantot vietējās miskastes, izmest ārā. Es domāju, ka situācija uzlabojas.”

Oļģerts: “Tas ir apziņas jautājums. Zinot, kādā līmenī ir mūsu nācija intelektuālā stāvoklī, tad droši vien labus rezultātus mums būs grūti sagaidīt. Rezultāts diez vai būs, labāk būtu nesmēķēt.”

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par šādas rīcības bīstamību, izveidota ceļojoša vides instalācija “Cīgmīnas”, kas līdz 21. maijam būs apskatāma Vērmanes dārzā Rīgā, pēc tam arī citās pilsētās Latvijā. Kā norāda “Latvijas Zaļais punkts”, atsaucība no pašvaldībām ir liela. 

Zakulis: “Mūsu cerība ir tāda, ka cilvēki, ejot garām šiem vides objektiem, kas ir kā milzīgas, kā mēs sakām, “Cīgmīnas” jeb izsmēķis ir mīna ar laika degli, jo nekur jau tā nepazūd, pievērsīs uzmanību. Tur tāpat ir informatīvais plakāts, kas cilvēkiem ļoti vienkāršā un saprotamā valodā izskaidro, kāpēc izsmēķi, kas ir nomesti zemē, ir bīstami.”

 Mudinot iedzīvotājus izmest izsmēķus tiem paredzētajās vietās, papildus “Latvijas Zaļais punkts” visām 43 pašvaldībām kopskaitā piegādājis arī 172 speciāli pielāgotas atkritumu urnas, kuras paredzēts uzstādīt publiskajās vietās. Kampaņa “Izsmēķis – mīna ar laika degli” visā Latvijā norisināsies līdz vasaras beigām.


Foto: Freepik; ilustratīvs