Izstādē Bauskas muzejā apskatāmas pat vairāk nekā gadsimtu senas rotaļlietas

Bauskas muzejā atvērta izstāde “Rotaļlietu stāsti”, kurā apskatāma kolekcionāra Jāņa Bites plašā rotaļlietu kolekcija. Vecākās rotaļlietas ir pat vairāk nekā gadsimtu senas, bet jaunākās ražotas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Izstāde būs apskatāma divus mēnešus. Sestdienās ieeja būs pret ziedojumiem Ukrainas atbalstam.

Katras paaudzes bērniem ir bijušas savas iemīļotās rotaļlietas, bet kolekcionāra Jāņa Bites apjomīgajā kolekcijā apskatāmi vairāki tūkstoši rotaļlietu, no kurām senākās ražotas ap 1900. gadu, bet jaunākās pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Katrai rotaļlietai esot arī savs stāsts. Tāds ir arī nelielai koka lidmašīnai, kas tapusi Otrā pasaules kara laikā Jaunjelgavā. “Blakus vācu armijas štābam rotaļājās mazi bērni, vācu armijas virsnieks no koka pagales izgreba lidmašīnīti. Blakus tur bija lidlauks, uzdāvināja latviešu puikam,” saka Jānis Bite, rotaļlietu kolekcionārs.

Kolekcionārs ReTV stāsta, ka kolekciju sācis veidot pirms vienpadsmit gadiem, kad secinājis, ka rotaļlietu mūžs ir ļoti īss, jo tolaik vēl mazajam dēlam ļoti ātri saplīsis “Mēness visurgājējs”. Rūpnīcas “Straume” ražoto rotaļlietu klāsts tagad kolekcijā ir visai plašs, tomēr interesantākās ir vissenākās spēļu mantas. Starp tām arī kāda lokomotīve, kas varētu būt ražota pirms vairāk nekā simts gadiem.

Līdzās senajām rotaļlietām, no kurām vairākas izgājušas arī Sibīrijas ceļu, arī gadsimta vidū ražotās krāšņās lelles, galda spēles un citas spēļu mantas. Restaurēta gan netiekot neviena rotaļlieta, tādējādi ļaujot ikvienam sajust tās stāstu. “Šis tas ir arī bērnībā bijis, bet neteikšu, ka daudz . Ir ļoti daudz neredzētu mantu,” saka Aina, izstādes apmeklētāja.

Izstāde “Rotaļlietu stāsti” jau paviesojusies vairākos Latvijas muzejos, bet baušķeniekiem nācies gaidīt līdz atcels kovida pandēmijas ierobežojumus. Savas korekcijas ieviesis arī Krievijas iebrukums Ukrainā. “Jānis Bite mums savā laikā uzdāvināja lellīti, un mums bija iecere taisīt izstādi “Lelles dzimšanas diena”, bet saistībā ar šiem apstākļiem, kas pašreiz ir, nospriedām, ka tas nebūtu īsti labi,” skaidro Baiba Šulce, Bauskas muzeja direktore.

Izstāde “Rotaļlietu stāsti” Bauskas muzejā būs apskatāma līdz maija beigām. Sestdienās kopā ar biedrību “Laiks jauniešiem” notiks bezmaksas radošās darbnīcas. Izstāde sestdienās apskatāma pret ziedojumiem Ukrainas atbalstam.


#SIF_NVZ2022