Izstādē Jelgavā apskatāmi Valsts sociālās aprūpes centru klientu darbi

Jelgavas kultūras namā atklāta Valsts sociālās aprūpes centru (VSAC) klientu zīmējumu un gleznu izstāde “Autsaideru māksla”. No gandrīz divsimt darbiem izstādei atlasīti 55. Šajā izstādē galvenais gan neesot mākslinieciskā kvalitāte, bet autoru patiesās izjūtas, kas atspoguļotas viņu darbos.

Jelgavas kultūras nama izstāžu zāle pieredzējusi dažādu mākslinieku darbus, bet šoreiz, neredzīgas meitenes izpildījumā skanot Emīla Dārziņa “Melanholiskajam valsim”, atklāta Latvijas VSAC klientu izstāde “Autsaideru māksla”. Izstādes autoriem saikne ar zīmēšanu un gleznošanu ir visai dažāda. Vieni savulaik apmeklējuši mākslas skolu, bet citiem vienkārši vienmēr paticis ņemt rokās otu vai zīmuli, bet rezultāts vienaldzīgu neatstāj nevienu. “Man ir kaut kur visu laiku tā sajūta, ka mēs, pieaugušie, visu laiku sevī pazaudējam to bērnu. To prieku dzīvot un to gaišumu. Tas, ko šeit es redzu, pieaugušajos cilvēkos vēl mīt tas labestīgais bērns. Tas gaišums, tas mīļums,” saka Baiba, izstādes apmeklētāja.

Kāda darba autore, kura gan atsakās filmēties, ReTV pastāsta, ka viņas darbs radīts ar pildspalvu, ko savulaik apguvusi kādā ārstēšanas terapijā. Savukārt Edmunds pašmācības ceļā apguvis portretēšanu. Līdztekus darbam, kas izlikts izstādē, Edmundam līdzi arī kaudzīte ar populāru cilvēku portretiem, kas izstrādāti tik filigrāni, ka jau līdzinās fotogrāfijām.

Izstādes idejas autore, fonda “Nāc līdzās” vadītāja Sarma Freiberga ReTV stāsta, ka ideja nākusi no kaimiņiem igauņiem, kuriem sociālo aprūpes centru klientu darbiem atvēlēta vieta pat kādā muzejā. “Viņi uzrunāja, vai vēlos sadarboties, un tad es saku, ka mums Latvijā nav nekā tāda. Tātad - ir jāsāk. 2020. gadā - vēl pirms pandēmijas - visa šī ideja dzima.”

Pandēmija gan krietni patraucējusi ieceres īstenošanu. Kādā brīdi pat bijušas bažas, vai izstādei darbu pietiks. Tomēr rezultātā iesūtīti 189 darbi, no kuriem izstādē izlikti, žūrijasprāt, labākie 55. Vērtēšana neesot bijusi viegla, jo darbos autori pauž savas tā brīža izjūtas.

Izstāde jau bijusi apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet tagad sākusi savu ceļu pa reģioniem. Visi izstādē neiekļuvušie darbi, tikšot apkopoti virtuālajā izstādē.


#SIF_NVZ2022