Izveidojot individuālas programmas, Kuldīgas novadā uzņem skolēnus no Ukrainas

“Katram skolēnam no Ukrainas ir izveidota individuāla programma,” saka Kuldīgas novada pašvaldības Izglītības nodaļā. Mācību darbs skolās atšķiras - dažās bērni uzturas visu mācību laiku, dažās nāk tikai uz atsevišķām nodarbībām. Skolās arī cenšas nodrošināt skolēniem palīgus, kas ir gan skolotāji, gan vienaudži. Kuldīgas novadā šobrīd skolēni un bērnudārznieki ir uzņemti astoņās izglītības iestādēs.

Kuldīgas 2. vidusskolas 2. a klasē rit dabaszinību stunda, skolēni skatās mācību filmiņu. Denisam no Ukrainas to palīdz saprast skolotāja palīdze Aija. Viņa sola biedrs ir Sebastians, kurš ir kā mentors vai vienkārši Denisa draugs, jo prot sazināties arī krieviski. Denisam šī ir otrā mācību diena Latvijas skolā. “Šeit viss ir labi. Stundās ir klusi. Mani sagaidot, apskāva un sadāvināja daudz ko. Iepazinos ar skolotāju. Deva lapiņas un vakar izsniedza dienasgrāmatu. Vēl man iedeva grāmatu, lai mācos alfabētu. Sebastians man palīdz pildīt uzdevumus, parāda visu,” stāsta Deniss Bulahs, skolnieks no Ukrainas.

“Viņš atlidoja uz Latviju ar savu mammu un brāli. Es gribētu, lai viņš te justos droši, lai zinātu, ka nekur nevajadzēs mukt, jo šī ir NATO valsts,” saka Kuldīgas 2. vidusskolas 2.a klases skolnieks Sebastians Mazzariņš.

Šobrīd Kuldīgas 2. vidusskolā ir četri bērni no Ukrainas, bet pavisam drīz būs vēl pieci. Viņi ir dažādās vecuma grupās, sākot no pirmsskolas, kur ir sešgadīgie bērni, beidzot ar devīto klasi. Skolai ir liela pieredze “Erasmus” skolēnu apmaiņas programmās, tāpēc liela satraukuma par ukraiņu bērnu uzņemšanu nebija. “Pirmais ir sociālizācija: uzņemt, samīļot, sasildīt. Ja cilvēks ir samīļots, labi jūtas, ir atvērts arī mācībām,” saka Guntra Buivida, Kuldīgas 2.vidusskolas direktore.

Kuldīgas novadā šobrīd ir 38 nepilngadīgi Ukrainas civiliedzīvotāji. Izglītības pārvaldē stāsta - katra situācija ir ļoti atšķirīga. Nākas saskarties arī ar problēmām, ka bērns ir tik ierāvies sevī, ka uz skolu nevēlas iet. Pieci no skolas vecuma jauniešiem izteikuši vēlmi turpināt mācības attālināti savā izvēlētajā skolā Ukrainā. Par to gan pārvalde jāinformē oficiāli, lai pārliecinātos, ka skolēni mācās. Katram no skolēniem ir izstrādāts individuāls izglītošanās plāns, kurā izvērtētas visas vajadzības.

Santa Dubure, Kuldīgas novada Izglītības pārvaldes vadītāja, uzsver, ka šobrīd skolas gatavojušās, ka Ukraiņu bērni te mācīsies līdz mācību gada noslēgumam. Ja tomēr situācija neļaus atgriezties dzimtenē, tad mācību procesā būs jāmeklē citas pieejas.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik