Ja Covid-19 vakcīna obligāta, aicina skaidrot, kāpēc

Iespējams zaudēt darbu, ja atsakies no Covid-19 vakcīnas. Pēdējo divu nedēļu laikā aptuveni desmit šāda veida zvanus un e-pastus no iedzīvotājiem saņēmis Tiesībsarga birojs. Informācija tiek pārbaudīta, tomēr atklāt vairāk faktus ir grūti, jo konkrētus reģionus un darba vietas cilvēki baidās nosaukt. Dažādu nozaru pārstāvji uzsver, ka atsevišķām profesijām piesardzības pasākumu ievērošana sagādā grūtības - kā viens no risinājumiem pilnvērtīgai pienākumu veikšanai varētu būt vakcīna.

Zemessardzes 3. Latgales brigādes 36. kaujas atbalsta bataljona komandieris, pulkvežleitnants Oskars Omuls pauž: “Vakcīna ir nepieciešama it īpaši karavīriem, mēs esam tie, kas daudz dzīvo kopā, kas tiekas ar sabiedrotajiem, kas dodas uz ārzemēm uz starptautiskajām mācībām.” Viņš arī piebilst, ka starp karavīriem tika veikta aptauja – pilnīgi visi piekrīt, ka nepieciešams vakcinēties.

Silvija Slūka, Rēzeknes novada Griškānu pagasta sociālā darbiniece, stāsta: “Kad bija aptauja par vakcinēšanos, protams, pakonsultējoties ar kolēģiem, sapratām, ka mums ir jāvakcinējas. Tomēr mums tas darbs ar cilvēkiem un visu laiku, var teikt, tādā skrējienā, tādā apgrozībā, jā. Pašiem par sevi jābūt pārliecinātiem.”

Par vakcinēšanos un tās obligātumu vai brīvprātību lielākoties interesējas militārās un medicīnas nozares darbinieki. Tiesībsarga birojā atzīst - epidemioloģiskās drošības likums pieļauj pieņemt lēmumu, ka atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, Nacionālo bruņoto spēku karavīriem, jāvakcinējas obligāti.

Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska: “No tiesībsarga puses skatoties, mēs redzam, ka tur ir jābūt leģitīmam mērķim. Tātad - kāda īpaša mērķgrupa, kur ir paaugstināts risks, vai arī viņi atrodas tādās vietās, kur ir šis paaugstinātais risks un nav iespējama izolēšana. Tad pēc likuma šāda situācija varētu būt.”

Tomēr, ja leģitīma mērķa obligātai vakcinēšanai nav, darba devēja rīcība draudēt ar atlaišanu ir prettiesiska. Tam, ka izpratne par vakcīnu pret Covid-19 nozīmi un nepieciešamību varētu uzlaboties, ja ministrijas sniegtu sabiedrībai plašāku skaidrojumu, piekrīt arī Tiesībsarga birojs.

Ineta Rezevska: “Varbūt intensīvāk, regulārāk, skaidrāk, ja iedzīvotāji netiek sasniegti, izmantot dažādus kanālus. Dažādiem cilvēkiem vai cilvēkiem ar invaliditāti pieejamā saziņas formā, lai būtu surdotulkojums vai vieglā valodā, tas būtu skaidrots. Mēs vēlētos lielāku skaidrību un vairāk vēstījuma no Veselības ministrijas puses.”

Šobrīd vitāli trūkst informācijas arī par to, kādos apstākļos ministrijas, tomēr var lemt par obligātu vakcinēšanu. Zemessardzē darbiniekus papildus informēt paredzēts arī uz vietas.

“Varbūt no dažiem karavīriem ir izskanējušas bažas attiecībā uz vakcinēšanos, bet tas drīzāk varbūt ir tādā ziņā, ka nepietiekama informācija,” pauž Oskars Omuls. “Ar šiem karavīriem mēs tad arī strādājam, ir arī plānotas nodarbības par vakcīnām, ko nozīmē vakcinēšanās, kādā veidā tad šī te vakcīna tad pasargās mūs no Covid ietekmes, atgriezīs mūs normālā dzīvē.”

Ja tomēr ir bažas par darba devēja rīcību attiecībā pret vakcinēšanos, iedzīvotāji aicināti vērsties ne tikai pie tiesībsarga, bet arī Valsts darba inspekcijā, kas var uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu, piemērot sodu, rast kādu citu risinājumu.



Foto: Pixabay.com