Jāņus ārpus Latvijas šogad ielīgo vairāk nekā 21 valstī

No kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas līdz pat Taizemei un Dienvidkorejai - šogad latviešu kopienas svin un svinēs Jāņus vismaz 50 sarīkojumos 21 valstī, liecina lielākā diasporas medija Latviesi.com apkopotā informācija. Daudzviet saulgrieži jau atzīmēti, piemēram, Grieķijā, Zviedrijā, Dānijā, Nīderlandē, arī kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, tāpat dažviet Vācijā, bet ielīgošanai vēl gatavojas Kanādā, Šveicē, Austrijā, Īrijā, Francijā, Taizemē, Gruzijā un citviet. 

Vistālāk no Latvijas Jāņus atzīmē Taizemē, kur tautieši pulcēsies Bangkokā, lai kopā vītu vainagus un iepazītos, Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā, kur latvieši kopā ar igauņiem pulcēsies vēstniecībā. Arī Austrālijā Jāņu dienu jeb igauniski Jaanipäev Dārvinas latvieši aizvadīs kopā ar Austrālijas igauņu biedrību, kopīgi iededzot ugunskuru, iepazīstinot viens otru ar folkloru, tradicionālajiem ēdieniem un dejām. Vairākas pulcēšanās jau aizvadītas un vēl tikai plānotas ASV un Kanādā. Plašas svinības iecerētas Gruzijā. 23. jūnijā Tbilisi ielīgošana kopā ar suitu sievu ansambli, kopīgs brauciens uz Gori un līgošana līdz saullēktam, bet Jāņu dienā paredzēta arī muzikālā ekskursija. 

Saulgriežu svinības līdz pat rīta gaismai plānotas Latviešu centrā “Bērzaine” Freiburgā, Vācijā. Latvisko garu uzturēs Aizkraukles novada Jaunjelgavas folkloras kopa, bet par Jāņu sieru, Latvijas maizi un pīrādziņiem būs parūpējušies Bērzaines saimnieki. 

Savukārt Lielbritānijā atgriežas ikgadējais “Bērzes Strazdu Jāņu festivāls”. Šogad piedalīsies visvairāk izpildītāju festivāla pastāvēšanas vēsturē ar zināmiem pašmāju mūziķiem - “Singapūras satīns”, “Musiqq”, “Bermudu Divstūris”, Olga Rajecka, Normunds Rutulis, “Tranzīts”, “100.Debija” un “Montana”. Bez bagātīgā mūzikas repertuāra apmeklētājiem trīs dienu garumā būs iespēja apmeklēt amatnieku tirdziņu, LIAA organizēto “MissionLatvia” telti, latviešu filmu brīvdabas kino seansus un baudīt gardumus no Latvijas. 


Danči un kārtīga zaļumballe būs arī Īrijā, kur mīt liela Latvijas diaspora. Tiperārijā 24. un 25. jūnijā varēs baudīt gan tautas dejas, gan dzirdēt Īrijas latviešu kori “eLVe”, būs arī tirdziņš un atrakcijas bērniem. 

Visagrāk, 10. jūnijā, Jāņus ieskandināja Norvēģijā, Oslo. Saulgriežus gaidot, tika uzaicināta zāļu sieva un dažādas mākslinieciskās kopas no Norvēģijas. Mazākos Jāņu bērnus rotaļās veda Latviešu bērnu skoliņa Oslo. Ar teātra izrādi “Līgošanas nerātnības” skatītājus priecēja teātris “O’LatTe”, bet ar dejām TDK “Ozoliņš” un TDK “Ziemeļmeita”. Dziesmās dalījās Norvēģijas latviešu koris Laipa. Savukārt saulainajā Grieķijā Baltijas valstu kopienas apvienojās, lai kopīgi ieskandinātu svētkus. Pirmajos Baltijas Jāņos ar mūzikas priekšnesumiem piedalījās biedrība “Skaņumāja”, norisinājās amatnieku tirdziņš, sveču darināšanas darbnīca un vainagu pīšana. 

Latviesi.com ir interneta medija platforma par un priekš latviešiem visā pasaulē, kas sniedz noderīgu informāciju, sasniedzot un iesaistot Latvijas mobilos pilsoņus un diasporu kā neatņemamu Latvijas sabiedrības daļu.