Janvārī Latvijai jāatrod jauns Valsts kontrolieris; paredzama politiska tirgošanās

Pēc budžeta pieņemšanas, koalīcijas partijām priekšā būs jauns izaicinājums un arī iespēja politiskajam tirgum. Runa ir par Valsts kontroliera kandidātiem, jo pašreizējai vadītājai Elitai Krūmiņai beidzas termiņš. Partijām ir vien pāris mēneši laika, bet ReTV Ziņas, aptaujājot politiķus, noskaidroja, ka dažas personas jau tiekot uzrunātas šim valstij būtiskam amatam.

Vēl šobrīd jau otro termiņu pēc kārtas Valsts kontroles vadītājas amatu ieņem Elita Krūmiņa, tamdēļ vairs uz šo amatu pretendēt nevar. Sarunā ar ReTV Ziņām kontroliere uzsver – būtiski, ka augstākās revīzijas iestādes funkcijas pilda no politikas neatkarīgas personas. “Šeit ir ļoti svarīga profesionalitāte. Un kas arī ir ļoti svarīgs – tā ir šī neatkarība. Kontrolei un kontrolierim ir jābūt maksimāli neatkarīgam. Un jebkuras darbības ir jāveic tikai sabiedrības interesēs, nevis pakļaujoties kaut kādām politisko partiju vai politiķu vēlmēm.”

Politologs Filips Rajevskis norāda, ka lēmums nebūs viegls un pastāv bažas par virzīšanu amatam politiskas personas: “Valsts kontrole ir aktīvs spēlētājs valsts pārvaldē ar izteikti jaudīgu tēlu, ka tā spēj ietekmēt un dot savu ieguldījumu valsts pārvaldē. Es domāju, ka nebūs viegli. Es domāju šai koalīcijai neviens lēmums nav viegls. Ņemot vērā šo Valsts kontroles PR pienesumu, es domāju, ka varētu būt interese iegūt kontroli par šo amatu. Tas ir gadījumā, ja grib to izmantot kā instrumentu politiskiem oponentiem. Tādēļ būtu labi, ja spētu atrast tādu kandidātu, kas būtu kaut cik neitrāls.”

Politologs neizslēdz iespēju – kandidātu virzīšana un pieņemšana reizē būs arī politiskā intriga. Tā kā tuvojas garās ziemas brīvdienas, tad partijām ir aptuveni astoņas nedēļas laika virzīt kandidātus šim amatam, taču koalīcijā vēl skaidrības par pretendentiem nav.

Raivis Dzintars, “Nacionālās apvienības” priešsēdētājs: “Protams, Valsts kontrolieris ir nozīmīga pozīcija. Pagaidām gan NA nav izskanējuši uzvārdi, kurus mēs būtu gatavai nosaukt, iespējamos kandidātus. Un neesam tādus dzirdējuši, apspriežoties ar koalīcijas partneriem.”

Atis Zakatistovs, “KPV LV” valdes priekšsēdētājs: “Vai jau par šo ir spriests? Mums šobrīd nav versiju. Droši vien tuvāko divu nedēļu laikā izrunāsim frakcijā.”

Tikmēr Daniels Pavļuts, partiju apvienības “Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs ReTV Ziņām saka – esot iezīmējušās jau konkrētas personas: “Konkrētus vārdus, uzvārdus mēs šobrīd neesam izdiskutējuši vēl un būtu pāragri publiski to apspriest. Labi cilvēki, kas varētu vadīt Valsts kontroli mums padomā ir, esam sākuši iekšēju diskusiju par to.” Kuri ir šie labie cilvēki, Daniels Pavļuts neatklāja.

Arvils Ašeradens, “Jaunās Vienotības” valdes loceklis: “Mēs zinām, ka janvārī tas nāks darba kārtībā. Šobrīd mums pēc budžeta nāks arī Satversmes tiesas tiesneša vēlēšanas, un tad mēs arī domāsim par Valsts kontrolieri.”

Uz to, ka partijām nebūs viegli atrast kompromisu, norāda arī politologs Filips Rajevskis: “Es domāju, ka tas nebūs tik vienkārši, jo Valsts kontrolierim ir specifiska zināšanu kopumam jābūt, lai kļūtu par Valsts kontrolieri.”

Tikmēr Valsts kontroliere Elita Krūmiņa norāda uz būtiskākajiem nosacījumiem nākamā kontroliera izvēlē. “Ir lietas, kuras es gribētu uzsvērt. Manuprāt, ļoti liela nozīme ir tam, lai jaunais Valsts kontrolieris ir profesionālis; profesionālis, tai skaitā, arī auditu jomā, jo ir jāsaprot, ka četri gadi, kāds ir kontroliera pilnvaru termiņš, tas auditam ir ļoti īss termiņš.”

Tāpat jāspēj pārstāvēt iestādi arī starptautiski. Valsts kontrole ir arī Eiropas augstāko auditu iestāžu valdes locekle, kas arī nosaka revīziju standartus. Kā atzīst Krūmiņa: “Šim cilvēkam būtu jābūt bijušam iekšā tajos publiskā sektora procesos, kas notiek. Viņam būtu jābūt zinošam par to, kas notiek publiskajā sektorā – kādi procesi, kādas darbības.”

Elita Krūmiņa stāsta – viņas pilnvaras šajā amatā noslēdzas janvāra nogalē, bet par tālāko darbības jomu viņa vēl ir pārdomās. Tikmēr skaidrs, ka izvēles process nebūs viegls, jo tas var kļūt par tirgošanās objektu partijām, tāpat būs jāpanāk kompromiss koalīcijā. Turklāt, laika nav daudz, jo līdz lēmumiem janvāra nogalē pa vidu ir arī garas ziemas brīvdienas.


Foto: LETA